Strefa nauczyciela
wszystko Nauczanie Wychowanie Współpraca Po godzinach Rekomendacje RozwójTwórczy nauczyciel. Rachunek sumienia
Wychowawca | 15 grudnia 2024
Zastanawiając się nad aspektami twórczego podejścia do nauczania, zatrzymajmy się także nad problemami, które może nieść nieuporządkowana chęć (czy może już przymus?) bycia kreatywnym. Kanwą…
MEN, O! (Ministerstwo Edukacji Niemych Obywateli)
Wychowawca | 11 grudnia 2024
12 lutego 2024 roku zapytaliśmy, jako Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców (wydawca „Wychowawcy”) panią minister Barbarę Nowacką o prace nad przedmiotem „Wiedza o zdrowiu”. W…
Prostota płynąca z Ewangelii
Wychowawca | 11 grudnia 2024
Prostota to cecha człowieka prawego, który postępuje w oparciu o Ewangelię, czyli w oparciu o słowa i czyny Jezusa. Człowiek prawy czuwa nad sobą i…
Odwaga prostego życia
Wychowawca | 11 grudnia 2024
Chcielibyśmy mieć wystarczająco dużo odwagi, aby zawsze wybierać „mniej”, mimo że to „więcej” jest synonimem, prestiżu, statusu, sukcesu, możliwości, umiejętności. Minimalizm w rodzinie wielodzietnej? Zabawne……
Niebezpieczny marsz na skróty, czyli o propozycjach zmian w podstawie programowej z języka polskiego
Wychowawca | 5 kwietnia 2024
Dwa miesiące wystarczyły resortowi Barbary Nowackiej, aby zaproponować zmiany w podstawie programowej prawie 20 przedmiotów. Wynik rekordowy, biorąc pod uwagę znaczenie podstawy programowej w systemie…
Rok Arcybiskupa Antoniego Baraniaka
Wychowawca | 4 kwietnia 2024
7 stycznia 2024 roku, w pewnej małej wielkopolskiej wiosce odbyło się bardzo oczekiwane przez jego mieszkańców wydarzenie. Szykowała się na nie i szkoła, i prężnie…
Komu służą prace domowe?
Wychowawca | 4 kwietnia 2024
W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej przetacza się dyskusja na temat prac domowych, w kontekście projektu zmian w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22…
Specjaliści wysokiej klasy
Wychowawca | 26 marca 2024
O tym, w jaki sposób powinni być kształceni nauczyciele wychowania przedszkolnego, redakcja „Wychowawcy” rozmawia z dr. Stanisławem Kowalem ze Studium Pedagogicznego UJ. Na rynku pracy…
Petycja do MEN – demoralizacja dzieci i młodzieży
Wychowawca | 26 lutego 2024
Petycja do Ministra Edukacji Pani Barbara Nowacka Minister Edukacji Al. Szucha 25 00–918 Warszawa e‑mail: kancelaria@men.gov.pl Szanowna Pani Minister, działając na podstawie art. 48 Konstytucji…
Wyjątkowi eksperci
Wychowawca | 26 lutego 2024
Czytając wymagania stawiane nauczycielom przedszkolnym i wczesnoszkolnym możemy, jako rodzice, poczuć niepokój, czy aby sami mamy właściwe kompetencje do wychowywania i uczenia własnych dzieci. Nie…
Od radości do mądrości
Wychowawca | 26 lutego 2024
Z Moniką Jakubowska-Mirek – doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, badaczem kultury szkoły, szkoleniowcem, autorką książki o edukacji przedszkolnej, rozmawia Maria Kowal. Na forach internetowych,…
Przedszkolna misja
Wychowawca | 6 lutego 2024
Przedszkole jest pierwszą szkołą dla dziecka. To coś więcej niż realizowanie podstawy programowej, czy najwspanialszego programu wychowawczo-dydaktycznego. Podstawowym zadaniem przedszkola jest wychowanie dziecka do uniwersalnych…
Matka Urszula Ledóchowska – wzór nauczyciela twórczego i kreatywnego
Wychowawca | 15 stycznia 2024
Julia Ledóchowska, w zakonie Urszula, urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Austrii, w rodzinie Antoniego i Józefiny z Salis-Zizers. Dzieciństwo spędziła w Loosdorf, gdzie…
Przestrzeń kreatywnych działań nauczyciela
Wychowawca | 15 stycznia 2024
W wychowaniu chodzi przede wszystkim o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był a nie tylko więcej miał…
Wychowanie do kreatywności i twórczości
Wychowawca | 12 stycznia 2024
Zainteresowanie kreatywnością i twórczością na gruncie pedagogiki jest niejako konsekwencją zmiany, jaka dokonała się w psychologii i znana jest w literaturze przedmiotu jako psychologia pozytywna.…
Quo vadis, rodzino?
Wychowawca | 18 grudnia 2023
Rodzina ma kłopot. Plan naprawczy jest potrzebny dzisiaj, zaraz, już. Jednak zanim zaapelujemy o nowe programy społeczne albo konieczne zmiany prawne, zajmijmy się (wreszcie!) kulturą.…
Życie z pasją, pasja życia
Wychowawca | 15 grudnia 2023
Gdy dbamy o rozwijanie naszych talentów, to spotykamy się z samymi sobą. Bez tego trudno byłoby nam się spotkać z drugim człowiekiem. O „traceniu czasu”…
Aby rodzina była… rodziną
Wychowawca | 15 grudnia 2023
Spodziewam się, że każdy z nas nosi w sobie pragnienie dobrego i pięknego życia rodzinnego. Nie trzeba nikomu udowadniać, że dobra rodzina jest fundamentem, na…
Dojrzewanie miłości rodzicielskiej
Wychowawca | 15 grudnia 2023
Wychowywanie to przekazywanie postaw duszy, ale oznacza także podnoszenie dziecka do stanu dojrzałego człowieka. Drodze do dorosłości i dojrzałości towarzyszy wielki wysiłek. Słownik podaje, że…
Rodzina, rozwój, relacje, radość
Wychowawca | 15 grudnia 2023
Latarnia morska swoim światłem pokazuje, w ciemności i mgle, gdzie jest bezpieczny port. Stąd Stowarzyszenie LATARNIA – mamy aspiracje pomagać młodym rodzinom odnajdować się pośród…
O nienarodzonej miłości. Dwudziesta edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.
Wychowawca | 14 listopada 2023
Przed nami jubileuszowa, już dwudziesta, edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem: „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. – Pomyślałem, że opiszę…
Harcerskie ścieżki
Wychowawca | 10 listopada 2023
Z Bartoszem Rzońcą, kierownikiem Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie, o tym, co harcerstwo i muzeum mogą zaproponować młodym zwiedzającym, rozmawia Agata Gołda. fot.…
Historia buduje tożsamość człowieka
Wychowawca | 10 listopada 2023
Z prof. Janem Żarynem, historykiem, wykładowcą, publicystą, działaczem społecznym i dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego, rozmawia Maria Kowal.…
Zmarła dr Wanda Półtawska – ikona walki o życie, miłość i rodzinę
Wychowawca | 25 października 2023
Dziś w nocy (z 24 na 25 października) zmarła w Krakowie w wieku niemal 102 lat dr Wanda Półtawska. Pani Doktor była związana z…
Żyjemy w warunkach innej cywilizacji. Niezwykłe spotkanie u pani dr Wandy Półtawskiej
Wychowawca | 25 października 2023
Żyjemy w warunkach innej cywilizacji Niezwykłe spotkanie u pani dr Wandy Półtawskiej W niedzielę 14 listopada [2022 r.] miałem niezwykłą okazję odwiedzić (wraz z trzema…
Wychowawca | 25 października 2023
Żyjemy w warunkach innej cywilizacji Niezwykłe spotkanie u pani dr Wandy Półtawskiej W niedzielę 14 listopada [2022] miałem niezwykłą okazję odwiedzić (wraz z trzema ministrantami)…
Spójność wiary i życia. Rodzina Ulmów z Markowej
Wychowawca | 8 września 2023
O rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów możemy dzisiaj często usłyszeć, zwłaszcza w związku z ich beatyfikacją 10 września 2023 roku. Kim byli i kim są…
Miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący
Wychowawca | 26 lipca 2023
Koncert zespołu folklorystycznego, który skupia dorosłych amatorów. Z jednym z tancerzy na próby przychodzi dorosła, niepełnosprawna córka. Przygląda się, spędza czas w przyjaznym środowisku, tańczy…
O miłości i świętym Augustynie
Wychowawca | 26 lipca 2023
Święty Augustyn przeżył wielkie nawrócenie. Zawdzięcza je Bogu, ale także modlitwom i łzom matki, św. Moniki. Młody Augustyn kochał piękno i szukał prawdy. Zauważa, że…
Krucjata miłości
Wychowawca | 26 lipca 2023
„Pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat” (Evangelium vitae, 100) „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go…
Kursy dla narzeczonych dzisiaj
Wychowawca | 26 lipca 2023
Jestem księdzem, który od roku 2006, wraz z małżeństwami, prowadzi kursy dla narzeczonych. Najpierw były to nauki w domu rekolekcyjnym Emaus w Koniakowie, a później,…
Racja i relacja
Wychowawca | 26 lipca 2023
Dzieci są we wszystkich czasach takie same, rodzą się dziś z jednakowym zestawem potrzeb, jak ich rówieśnicy kilkaset lat temu. Więcej dziś mówimy – na…
Patrzeć z miłością
Wychowawca | 26 lipca 2023
Któregoś dnia ks. Józef Tischner zapytał małą dziewczynkę w stroju góralskim: – Jak mylisz, co się Panu Bogu udało najbardziej? Dziewczynka z uśmiechem i beztroską,…
O wychowywaniu do prawdziwej miłości
Wychowawca | 26 lipca 2023
Prawda o miłości Miłość to bardzo powszechnie używane słowo, często na określenie zjawisk, które z prawdziwą miłością nie mają nic wspólnego. Spróbujmy przywrócić temu słowu…
Boga kochaj najbardziej!
Wychowawca | 26 lipca 2023
Kto respektuje Dekalog, ten nie krzywdzi siebie ani bliźnich. To jednak zbyt mało, żeby przyjąć dar zbawienia i być człowiekiem szczęśliwym. Na końcu doczesności Jezus…
Kochaj i czyń co chcesz!
Wychowawca | 26 lipca 2023
„Kochaj i czyń co chcesz” – powiedział po swoim nawróceniu św. Augustyn. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach to niebezpieczne stwierdzenie. I będzie to prawdą,…
O wiośnie, zdumieniu, słoniu i odpowiedzialności oraz pedagogii
Wychowawca | 6 czerwca 2023
Żyjemy w coraz bardziej wirtualnym świecie. Bywa, że zostawiamy z boku rzeczywistość, a dla wielu ludzi prawda w ogóle się nie liczy. To stanowi wielkie…
O odpowiedzialności i nieodpowiedzialności wychowawców
Wychowawca | 6 czerwca 2023
Odpowiedzialność, jako termin filozoficzny oraz zjawisko charakteryzujące człowieka i opisujące międzyludzkie relacje, stała się w ubiegłym wieku przedmiotem pogłębionych analiz wielu naukowców, w tym filozofów,…
Porażka też jest dobra. O odpowiedzialności za wychowanie do możliwości popełniania błędów
Wychowawca | 6 czerwca 2023
Nasza największa słabość polega na poddaniu się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest zawsze spróbować jeszcze raz (Thomas A. Edison). „Co tak słabo? Znów Ci się…
Wychowanie dzieci do odpowiedzialności
Wychowawca | 6 czerwca 2023
Jest takie powiedzenie: Wszystkiego, co najważniejsze w życiu nauczyłem się w przedszkolu. Rzeczywiście, małe dzieci szybko się rozwijają i uczą. Podstawową formą ich aktywności jest…
Krótka opowieść o odpowiedzialności
Wychowawca | 6 czerwca 2023
Jak odpowiedzialność przyszła na świat Każdy ma swój rodowód. Nawet jeśli ktoś nie pamięta swoich rodziców lub dziadków wie, że na pewno żyli oni kiedyś…
Odpowiedzialny, czyli człowiek!
Wychowawca | 6 czerwca 2023
Bóg obdarzył człowieka zdolnością myślenia i podejmowania decyzji. To dlatego każdy z nas postępuje inaczej niż inni ludzie. Za każdym razem, gdy czynimy coś w…
Mama z marzeniami
Wychowawca | 26 maja 2023
O radości z pracy, teatrze i sposobach na twórczy odpoczynek, z Barbarą Dyrą, nauczycielką Przedszkola nr 1 w Milanówku, mamą sześciorga dzieci, rozmawia Maria Kowal.…
Rajd „Szlakami Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy”
Wychowawca | 22 maja 2023
Rajd „Szlakami Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy” Piesze wędrówki, wycieczki rowerowe bądź rajdy, są okazją do oderwania się od wirtualnego świata, wszechobecnej elektroniki i hałasu.…
Zawsze się radujcie!
Wychowawca | 4 maja 2023
Radość. Na dźwięk tego słowa mamy dobre skojarzenia. Radość kojarzy nam się z czymś dobrym, przyjemnym, z czymś co dotyka naszego wnętrza pokojem i siłą,…
Radość w szkole
Wychowawca | 4 maja 2023
Warto zadać sobie pytanie, czy szkoła może być radosnym miejscem, czy może być środowiskiem wyzwalającym radość i inspirującym do radości. Dość często mamy do czynienia…
Radość wychodzenia do innych
Wychowawca | 4 maja 2023
Mój mąż założył teatr. I nie byłoby to czymś niezwykłym, gdyby nie fakt, że jego aktorzy to osoby z niepełnosprawnościami. Nie są znani z seriali,…
Radość najgłębsza z niepełnosprawnością w tle
Wychowawca | 4 maja 2023
Że narodziny dziecka to od pierwszej minuty jedna wielka radość, wiemy wszyscy z reklam produktów dla noworodków. Ale niektórzy z nas doświadczyli też, że to…
Skąd się bierze dziecięca radość?
Wychowawca | 4 maja 2023
Czym jest radość? Łatwiej powiedzieć, czym nie jest. A więc nie jest przyjemnością, ani zadowoleniem. Te słowa ks. Jana Twardowskiego dobrze oddają głębię cnoty radości.…
Powołani do radości
Wychowawca | 4 maja 2023
Bóg jest miłością, mądrością, wolnością i radością. Dla ludzi stworzonych na Jego podobieństwo, radość to jedyny normalny sposób istnienia. Tylko człowiek radosny ma siłę potrzebną…
Milczenie jest złotem, ale czy zawsze?
Wychowawca | 2 maja 2023
Jako nauczycielka oddziału przedszkolnego, spotkałam na swojej drodze zawodowej dzieci z różnorakimi temperamentami, charakterami. Dla większości z nich rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to krok milowy w…
Po co dziecku męstwo?
Wychowawca | 19 kwietnia 2023
Męstwo jest cnotą moralną, która daje wytrwałość w trudnościach i stałość w kontynuowaniu dobra. Umacnia postanowienie opierania się na pokusom i przezwyciężania przeszkód w życiu…
Męstwo cnota nie tylko dla mężczyzn
Wychowawca | 19 kwietnia 2023
Od jakiegoś czasu w mediach, w grach komputerowych i książkach, zwłaszcza kierowanych do młodego pokolenia, możemy zobaczyć określony wzorzec męstwa. Jest on związany z postaciami…
60 lat kapłaństwa o. dra Pawła Mynarza
Wychowawca | 19 kwietnia 2023
Ojciec Paweł Wiktor Mynarz pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego. Urodził się w 1937 roku w Górkach Wielkich, jako drugie dziecko z trojga rodzeństwa. Rodzice prowadzili niewielkie…
Moje powołanie rodziło się w sercu
Wychowawca | 19 kwietnia 2023
Z ojcem dr. Pawłem Mynarzem OCist, współzałożycielem „Wychowawcy”, autorem artykułów, asystentem kościelnym naszego miesięcznika przez prawie 30 lat, w jubileuszowym roku 800-lecia istnienia Opactwa Cystersów…
Męstwo samodzielnego myślenia
Wychowawca | 19 kwietnia 2023
Dobre nawyki przekształcą się w cnoty, jeśli będziemy je regularnie praktykować – podobnie jak mięśnie wzmacniają się, kiedy systematycznie trenujemy. I tak jak w sporcie…
Męstwo w szkole dla dziewcząt
Wychowawca | 19 kwietnia 2023
Wychowanie i rozwijanie się w cnotach to niełatwe zadanie, które przynosi jednak bardzo dorodne owoce. W szkole dla dziewcząt poświęcamy sporo czasu i wkładamy wiele…
Dzielni wojownicy
Wychowawca | 19 kwietnia 2023
Był rok 1192, trzecia wyprawa krzyżowa dobiegła końca i można powiedzieć, że zakończyła się połowicznym sukcesem. Udało się zdobyć kilka miast i odbudować posiadłości chrześcijan…
Męstwo to dziecko wrażliwości
Wychowawca | 19 kwietnia 2023
Mam taką cichą nadzieję, że powyższym tytułem wywołałem co najmniej zdziwienie u każdego, kto rzucił na niego okiem. I bardzo się cieszę, bo nic tak…
XXIII Ogólnopolski Konkurs Papieski – „Wolności nie można posiadać, wolność trzeba stale zdobywać” – Święty Jan Paweł II
Wychowawca | 16 kwietnia 2023
Konkurs Komenda Główna OHP wraz z Małopolską Wojewódzką Komendą OHP w Krakowie zaprasza do udziału w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Papieskim, którego tegoroczny tytuł brzmi: „Wolności…
O styczniowej lekcji historii
Wychowawca | 8 marca 2023
160 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe, które było największą oraz najdłużej, bo dwa lata, trwającą insurekcją niepodległościową w Rzeczpospolitej Polskiej w okresie rozbiorów. W jego…
Obrońca nienarodzonych
Wychowawca | 8 marca 2023
czytając JPII, Książka „Przekroczyć próg nadziei” Jan Paweł II, wielokrotnie bronił nienarodzonych. W książce Przekroczyć próg nadziei (1984) Papież podkreślił, że legalizacja przerywania ciąży to danie…
Na dywaniku
Wychowawca | 8 marca 2023
Szczerość w pracy, a szczególnie w procesie zarządzania, obejmuje także aspekt zwracania innym uwagi. Aby placówka dobrze działa, dyrektor szkoły czy przedszkola nie może unikać…
Balans na cienkiej linie czyli rzecz o cnocie szczerości w szkole
Wychowawca | 8 marca 2023
Szczerość jest jedną z najważniejszych cnót, jakie człowiek powinien w sobie rozwijać przez całe życie. Równocześnie jednak osobista praca nad cnotą szczerości jest już w…
Sztuka mówienia (prawdy)
Wychowawca | 8 marca 2023
Konieczność odsłonięcia siebie, lęk przed oceną, zażenowanie i pewnie jeszcze wiele innych czynników sprawia, że czasami niełatwo jest o szczerość. „Gdzie jesteś, Adamie”? – pyta…
Cnota szczerości
Wychowawca | 8 marca 2023
Wychowawca to ktoś, kto odnosi najpierw sukcesy w wychowywaniu samego siebie. Jednym ze sprawdzianów dobrego samowychowania jest szczerość w kontakcie z Bogiem i ludźmi. Warunkiem…
Szczerze o… szczerości
Wychowawca | 8 marca 2023
Czym jest szczerość? Wikipedia tak definiuje szczerość: Szczerość – wyrażanie tego, co się myśli (czuje) w sposób zgodny z rzeczywistością, oraz postępowanie zgodnie z tym,…
Wychowawca | 8 lutego 2023
Zabawa karnawałowo na ludowo Karnawał to czas, w którym często organizujemy zabawy taneczne dla dzieci. Pojawia się wtedy pytanie: jak urozmaicić zabawę, czym uatrakcyjnić spotkanie,…
Błąd: nieoczywisty sojusznik
Wychowawca | 8 lutego 2023
Zaznaczamy na czerwono. Wyliczamy sobie czy słuchaczom, ile ich popełniliśmy. Staramy się za wszelką cenę unikać, czasem wręcz wolimy zrezygnować z aktywności czy zadania, bo…
Szkoła miejscem spotkania osób
Wychowawca | 8 lutego 2023
O edukacji spersonalizowanej, jej zaletach i wymaganiach, a także o szkole marzeń, rozmawiamy z dr. Stanisławem Kowalem, nauczycielem akademickim przygotowujących studentów do pracy w szkole…
Posłuszeństwo oczami dzieci
Wychowawca | 8 lutego 2023
Posłuszeństwo to jest przestrzeganie jakichś zasad, które są ustalone dla naszego dobra i bezpieczeństwa. Przestrzegając tych zasad okazujemy szacunek do osób, które je ustaliły. Aniela,…
Posłuszeństwo
Wychowawca | 8 lutego 2023
Żyjemy w świecie krzykliwych haseł i pseudowolnościowych idei. Domaganie się wolności decyzji ze świata dorosłych transponujemy do świata dziecięcego. Efekty widzimy w szkołach, a nawet…
Odpowiedzialne (nie)posłuszeństwo
Wychowawca | 8 lutego 2023
Dobre i złe posłuszeństwo Mądre jest dziecko, gdy słucha kochających i odpowiedzialnych rodziców. Tacy rodzice chronią je bowiem przed uleganiem jego własnym słabościom, czy złym…
Posłuszeństwo… Cnota w drodze ku wolności
Wychowawca | 8 lutego 2023
Posłuszeństwo! Czy ktoś jeszcze chce być posłuszny? Myślę że posłuszeństwo jest cnotą (a nawet radą ewangeliczną), której znaczenie i ogromną wartość odkrywają tylko ci, którzy…
Moja droga do „Wychowawcy”
Wychowawca | 13 stycznia 2023
Z Marią Totą, jedną z inicjatorek powstania naszego miesięcznika, wieloletnią nauczycielką chemii i towaroznawstwa, autorką artykułów o wychowaniu, nieprzerwanie obecną w kolegium redakcyjnym „Wychowawcy” od…
Dwa skrzydła
Wychowawca | 13 stycznia 2023
Bo ja, doprawdy, ani się do wielkiej, ani do małej mądrości nie poczuwam. Więc cóż on właściwie mówi, kiedy powiada, że ja najmądrzejszy? (…) Wróciwszy…
Co jest mądre, a co nie?
Wychowawca | 13 stycznia 2023
Mądrość jest jednym z darów Ducha Świętego, pozwala nam zrozumieć nieogarnioną wspaniałość Boga i popycha nas do szukania Go ponad wszystko, w naszej pracy i…
O mądrości słów kilka…
Wychowawca | 13 stycznia 2023
Szczerze mówiąc, niełatwo jest pisać o mądrości. Tylko człowieka naprawdę mądry wie, czym w istocie rzeczy jest mądrość. Czy więc jestem osobą na tyle mądrą,…
Przejawy agresji u dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Wychowawca | 15 listopada 2022
Agresja jest zjawiskiem bardzo powszechnym we współczesnym świecie. Zjawisko to pojawia się dziś nie tylko w świecie ludzi dorosłych. Niepokojącym faktem jest to, że coraz…
Pracowitość? Czy to jeszcze potrzebne?
Wychowawca | 3 października 2022
Co się stało z cnotą pracowitości? Nie wiem, czy zauważyliście, ale od jakiegoś czasu nie mówi się o pracowitości, jakby praca i pracowitość były czymś…
Pracowitość jako wartość i cnota w wychowaniu (bibliografia w wyborze)
Wychowawca | 3 października 2022
Pracowitość jako wartość i cnota w wychowaniu (bibliografia w wyborze) Droga do świętości poprzez powściągliwość i pracę w ujęciu wielkiego wychowawcy, bł. ks. Bronisława Markiewicza,…
Drodzy Czytelnicy,
Wychowawca | 3 października 2022
Wiek średni ma wiele zalet: doświadczenie życiowe pozwala coraz szybciej oddzielać rzeczy ważne od tych mniej istotnych, pilne od tych, które mogą poczekać, lub w…
Chęć szczera, czyli o pracowitości
Wychowawca | 3 października 2022
„Bo piękno na to jest, by zachwycało / Do pracy – praca, by się zmartwychwstało” – pisał Cyprian Kamil Norwid w nędzy swego paryskiego losu…
Jak uczyć nastolatków pracowitości?
Wychowawca | 3 października 2022
Praca jest sferą życia, w której możemy wytwarzać materialne i niematerialne dobra, które pomagają żyć innym. W ten sposób przyczyniamy się do lepszego życia naszej…
Nauczycielu, zadbaj o to, aby Twoja praca przyniosła plon obfity
Wychowawca | 3 października 2022
Już październik: im dalej od wakacji, tym większe zmęczenie i topniejąca coraz bardziej cierpliwość. Tym, co może nam, nauczycielom, pomóc, aby praca nie stała się…
Na Dzień Nauczyciela
Wychowawca | 3 października 2022
Czternastego października Spadł deszcz liści pozłocistych. Nie potrzeba dziś dziennika, Nie będziemy sprawdzać listy. Czternastego października Pod oknami stos kasztanów. Z naszej sali brzmi muzyka,…
O naszym świecie, naturze i łasce, Goldingu i Augustynie
Wychowawca | 3 października 2022
Próbujemy zrozumieć świat i opisać rzeczywistość, więc obliczamy procenty, robimy badania ankietowe, sondujemy opinię publiczną. Bez wątpienia badania socjologiczne opisują rzeczywistość w pewnym jej ważnym…
Miłość a uczucie – Antropologia filozoficzna w służbie wychowania (cz. V)
Wychowawca | 3 października 2022
„Miłość to szlachetne uczucie, jakie żywią względem siebie dwie osoby”. „Miłość to najpiękniejsze, ale i najtrudniejsze, i najbardziej skomplikowane uczucie na świecie”. Oto przykładowe popularne…
Radość z myślenia. O lekcjach filozofii w szkole podstawowej
Wychowawca | 3 października 2022
Z Jadwigą Guerrero van der Meijden, doktor filozofii, adiunktem w Instytucie Filozofii UJ i nauczycielką w szkole podstawowej (2014-2019), rozmawia Marcelina Metera Ze szczerą przyjemnością…
Czym jest filozofia? Które pytania są filozoficzne? – scenariusz zajęć z filozofii dla uczniów kl. IV szkoły podstawowej
Wychowawca | 3 października 2022
Cele edukacyjne: rozwijanie zdolności abstrakcyjnego myślenia, słownictwa, umiejętności kategoryzowania. Cele wychowawcze: podtrzymanie dziecięcego zaciekawienia światem; pokazanie, że pytania, które dzieci stawiają, były podejmowane w przeszłości…
Scenariusz Balu Wszystkich Świętych dla klas I–III
Wychowawca | 3 października 2022
Cele: Dziecko: – zna imiona wybranych świętych, – wie, kogo nazywamy świętym, – dostrzega wartość Balu Wszystkich Świętych, – radośnie przeżywa wspólny czas zabawy, –…
Mała Scena – Duża Scena
Wychowawca | 3 października 2022
Nauczycielom w szkole muzycznej wiele razy dane jest obserwować, jak nadmierny stres sceniczny odbiera uczniom zdolności w czasie koncertu. Spocone ręce, trzęsące się nogi, luki…
Ile lekcji da się przeprowadzić w Siedlęcinie? – O dzieciach i zabytkach
Wychowawca | 3 października 2022
Istnieją dwa rodzaje nauczycieli, wychowawców i rodziców: ci, którzy jeżdżą na wycieczki z musu oraz ci, którzy tylko z musu z nich wracają. Sama należę…
Boża interwencja. 44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża
Wychowawca | 3 października 2022
Dokonany 16 października 1978 r. wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża uznano za jedną z największych sensacji XX wieku. Ludzie wierzący nie mieli wątpliwości, że…
Piłka jest po stronie Afryki
Wychowawca | 3 października 2022
„Dofinansowujecie swoich rolników uprawiających bawełnę, a potem dostarczacie nam znoszoną odzież – powiedział jeden z senegalskich ekonomistów rolnictwa na temat akcji zbierania odzieży dla biednych…
Zachowaj porządek, a porządek zachowa ciebie
Wychowawca | 1 września 2022
To stare, mądre powiedzenie jest i będzie aktualne zawsze. Tak zwyczajna, ale czasem trudna do osiągnięcia rzeczywistość, jak porządek, może nas w wielu wypadkach zachować…
Drodzy Czytelnicy!
Wychowawca | 1 września 2022
Nawet najdłuższe wakacje mają swój koniec! Nasyceni widokiem gór, jezior czy morza, wracamy do codziennego rytmu. Emocji i uczuć przy tej okazji możemy przeżywać wiele,…
Porządek jako cnota. Porządek w wychowaniu (bibliografia w wyborze)
Wychowawca | 1 września 2022
Porządek jako cnota. Porządek w wychowaniu (bibliografia w wyborze) 1. Arteterapia: przygoda i porządek / Wiesław Karolak. – Warszawa : Difin, 2017. – 145 s.…