O nienarodzonej miłości. Dwudziesta edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Wychowawca | 14 listopada 2023

Przed nami jubileuszowa, już dwudziesta, edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem: „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Pomyślałem, że opiszę historię mojej rodziny. Z cichą nadzieją, że ktoś ją przeczyta i postąpi słusznie. Tak jak moi rodzice – mówi Alessandro, uczestnik konkursu pro-life, którego siostra zmaga się z niepełnosprawnością. – Myślę, że takich historii jest więcej. Kto wie, może to ty uratujesz życie bezbronnemu – tak Alessandro zachęca rówieśników do udziału w konkursie.

30 tysięcy prac

Młodych specjalnie zachęcać nie trzeba. W ciągu 20 lat nadesłali około 30 tysięcy prac konkursowych. W różnych kategoriach: plastycznej, literackiej czy multimedialnej. I w różnych kategoriach wiekowych (od czwartej klasy do ukończenia szkoły ponadpodstawowej). Młodzi ludzie malują, rysują, wycinają, dziergają, kręcą filmy czy teledyski. Powstają kolaże i gry komputerowe. Opowiadania, eseje i poruszające wiersze.

Dziecko w łonie matki jest bezbronne wobec złych decyzji, podjętych przez innych – tak o swojej motywacji do wzięcia udziału w konkursie mówi Patrycja Czop, lat 14Fot. Archiwum Konkursu

Uratować czyjeś życie

Przyszli pisarze, malarze, muzycy czy reżyserzy rozwijają swoje pasje i szlifują umiejętności w służbie życiu: wartości, która jest bezcenna. Jak wspomina swoją motywację do wzięcia udziału w konkursie czternastoletnia Patrycja: – Można zmienić czyjeś poglądy, uratować czyjeś życie, a także samemu zastanowić się nad bezcennym życiem człowieka.

Kilka lat temu Daniel i Ola z Częstochowy nakręcili amatorski film, po którym otrzymali wiadomość, że uratował on życie dziecka pewnej kobiety z Białegostoku, która stała na krawędzi i życiowym zakręcie. Nastolatkowie nie wahali się ani chwili: nakręcili kolejny film. Inna historia mówi o tym, jak grafika konkursowa uratowała życie dziecka kobiety znajdującej się w bardzo trudnej życiowej sytuacji. Była w depresji i ze swoich problemów zwierzyła się przypadkowej osobie. Tą osobą okazał się ojciec jednej z uczestniczek konkursu, który pokazał kobiecie zdjęcie pracy konkursowej swojej córki, Marysi. Kilka miesięcy później dostał esemesa od szczęśliwej mamy, która urodziła swoje dziecko.

W centrum stoi człowiek

Młodzi ludzie nie podchodzą bezrefleksyjnie do toczących się debat społecznych o aborcji czy o wspomaganym samobójstwie. W swoich pracach przedstawiają świat pełen wartości, w którego centrum stoi człowiek: często słaby, chory, po ludzku patrząc – zależny od innych. Uczestnicy konkursu pokazują nam, że miłość, szacunek i odpowiedzialność to klucze do budowania cywilizacji życia, choć oczywiście sami nie sięgają po tak patetyczne słowa. Mówią raczej, czasem jakby od niechcenia: „Przecież to oczywiste” – tak swoje doświadczenia z pracami konkursowymi opisuje Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, organizatora konkursu. Prace konkursowe są na bardzo wysokim poziomie. Od kilku lat wydajemy je w formie kalendarza ściennego.

Chcę pisać o rzeczach ważnych

Chcę pisać o rzeczach ważnych – deklaruje Zuzanna Lambrecht, uczestniczka w kategorii literackiej. – Chcę robić to, w czym jestem dobra. A jeśli swoją pracą dam komuś do myślenia, to tym lepiej.

Bo prace konkursowe są dla uczestników nie tylko okazją do refleksji nad życiem. Są też tym niezbędnym nam, dorosłym, momentem do zastanowienia nad sprawami, które w codziennym pędzie gdzieś z roku na rok nam coraz częściej się wymykają.

***

Każde dziecko

To jakby list z Nieba zaadresowany na Ziemię

Gdzie stado piśmiennych analfabetów

Krzyczy, że Bóg nie istnieje.1

***

Na koniec kilka informacji praktycznych:

  • Regulamin i rejestracja prac na www.konkurs.pro-life.pl

  • Ostateczny termin nadsyłania prac: 31 stycznia 2024 r.

  • Ogłoszenie wyników na www i Fb: 1 marca 2024 r.

  • Organizator: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, ul. Krowoderska 24/6, 31-142 Kraków, tel. 12 421 08 43, e-mail: konkurs@pro-life.pl, www.konkurs.pro-life.pl

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, by wspierali i zachęcali swoich uczniów do udziału w Konkursie!

Patron Konkursu

Fot. Andrzej Iwański/Europena/Wikimedia Commons

Mówił, że „zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa”. Swoim działaniem wprowadzał te słowa w życie: wspierał finansowo samotne matki i kobiety w ciąży. „Gdy przyszła do niego kiedyś dziewczyna, którą rodzice wyrzucili z domu, gdyż spodziewała się nieślubnego dziecka, przyjął ją serdecznie i organizował pomoc materialna i lekarską” – wspominali świadkowie jego życia.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest patronem konkursu pro-life. Jego hasło: Zło dobrem zwyciężaj dobrze ilustruje postawę za życiem: zamiast aborcji objęcie pomocą i matki, i dziecka.

Konkurs na scenariusz lekcji dla nauczycieli

Z okazji 20. edycji konkursu im. ks. Jerzego Popiełuszki zapraszamy do nadsyłania scenariuszy zajęć dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą się ukazywać w miesięczniku „Wychowawca”. Scenariusze mają przybliżać dzieciom i młodzieży postaci z historii Polski, których życie można opisać słowami (hasłem) „A ty zło dobrem zwyciężaj!”. Praca nie powinna przekraczać objętości 7,5 tys. znaków ze spacjami.

Prosimy o nadsyłanie scenariuszy do 31 stycznia 2024 r. na adres pocztowy lub e-mailowy naszej redakcji.

(ku)

Materiał edukacyjny PSOŻCz

Uwaga Prenumeratorzy! Dla każdego z Państwa mamy prezent: Wraz z tym numerem otrzymujecie Państwo Kalendarz ścienny za życiem, ilustrowany najpiękniejszymi pracami uczestników Konkursu. W kopercie znajduje się także ulotka ze szczegółami nt. Konkursu.

Na zdjęciu praca Tymoteusza Wszoła.

Praca Mai Cendrowskiej pt. Życie nad Życie

  1. Elżbieta Zamorowska, wiersz bez tytułu.