Zmarła dr Wanda Półtawska – ikona walki o życie, miłość i rodzinę

Wychowawca | 25 października 2023

 

Dziś w nocy (z 24 na 25 października) zmarła w Krakowie w wieku niemal 102 lat dr Wanda Półtawska.  Pani Doktor była związana z “Wychowawcą” od początku, była także pomysłodawcą nazwy naszego miesięcznika. Tak wspomina ten moment p. Maria Tota: “Na jednym ze spotkań [dotyczącym powstania pisma dla nauczycieli] dr inż. Zięba przyniósł wiadomość, że dr Wanda Półtawska proponuje tytuł „Wychowawca”. Został on jednogłośnie przyjęty.” [Wychowawca 1/2023].

Przez wiele lat w każdym numerze ukazywały się artykuły Pani Doktor mówiące o konieczności wychowania w wartościach, rodzinie, macierzyństwie i ojcostwie. Spotkanie z Nią zawsze skłaniało ku refleksji o Bożych zamiarach wobec każdego z nas, zachęcało do gruntownego “rachunku sumienia” – czy moje życie opieram na Bogu? 

Ludzie nieraz szukają pomocy tam, gdzie nie mogą jej znaleźć: nie wszystkie problemy małżeńskie da się rozwiązać terapiami, wizytami u lekarzy, leczeniem. Są takie problemy, których rozwiązanie jest duchowe i daje je jedynie Bóg. Dlatego w sprawach bardzo trudnych mamy iść przez życie mocno uchwyceni ręki Boga. Nieraz stoimy przed pokusą pomyślenia: „on się nie zmieni”, „ona się nie zmieni”… Ale osoba ludzka nie jest stała, nie jest stabilna, ale jest – jak mówił św. Jan Paweł II – niczym nurt rzeki: każdego dnia jesteś inny niż wczoraj i dziś inny niż jutro. Dlatego tak ważna jest rzeczywista wiara w Ducha Świętego, który jest mocą Bożą w nas. Nie mamy zamykać się w sobie z naszymi problemami ani analizować bez końca swoich przeżyć i odczuć, ale „dać z siebie skok do przodu” ku Bogu. [Wychowawca 1/2022, s. 22]

Polecamy w modlitwie duszę śp. Pani Doktor oraz całą Jej Rodzinę.

Redakcja Miesięcznika “Wychowawca”

fot. Archiwum IPN