Zwyrtała, czyli jak porwać do czytania

Wychowawca | 3 marca 2020

Zwyrtała to góral, który tak pięknie grał na skrzypcach, że swoją muzyką potrafił roztańczyć całe niebo. Pisał o nim w „Na skalnym Podhalu” Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Na podstawie opowiadania, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, rabczański Teatr Lalek „Rabcio” wystawił sztukę, która święciła triumfy w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych. Twórcą scenografii i lalek oraz plakatów do spektaklu był wybitny artysta Jerzy Kolecki – absolwent krakowskiej ASP, wieloletni dyrektor teatru.

Do tej tradycji nawiązaliśmy ustanawiając, przyznawaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival, nagrodę za najlepszy pomysł promujący czytanie. Osoby, które swoimi twórczymi, świetnie zrealizowanymi pomysłami są w stanie poruszyć swoje środowisko i „rozczytać” ludzi, wśród których pracują, bardzo podobne są do Zwyrtały, który swą sztuką porwał do tańca aniołów. Dlatego to właśnie Zwyrtała z grafiki Jerzego Koleckiego stał się patronem konkursu.

Idea nagrody mocno zakorzeniona jest w rabczańskim festiwalu. Od siedmiu lat uczestniczą w nim nie tylko dzieci z rodzicami, ale także, w coraz większym stopniu, nauczyciele, bibliotekarze, księgarze i popularyzatorzy czytania. Słuchają przygotowanych specjalnie dla nich prezentacji, a w wolnych chwilach obserwują warsztaty, z których czerpią inspirację do własnych działań. Są to osoby niezwykłe, zafascynowane swoją pracą. Ponieważ pobyt w uzdrowisku sprzyja nawiązywaniu kontaktów, mogliśmy się poznać, porozmawiać i okazało się, że niemal wszyscy realizują we własnych środowiskach autorskie projekty, promujące czytelnictwo. I tak zrodził się pomysł nagrody. Z jednej strony, chodzi o docenienie kreatywnych osób. Z drugiej zaś, o upowszechnienie znakomitych pomysłów, które zrealizowane w jednym miejscu, mogą stać się inspiracją do twórczego naśladowania gdzieś indziej.

Ta treść jest zablokowana

Wykup prenumeratę z dostępem do wersji elektronicznej.