Wybierz sobie świętego na rok 2020/2021

Avatar photo ks. Adam Sołomiewicz | 24 października 2020

Jak co roku, 1 listopada będziemy obchodzić uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to wielkie święto całego Kościoła: tryumfującego w niebie, walczącego na ziemi i oczyszczającego się w czyśćcu. Tego dnia w Liturgii, jako chrześcijanie żyjący na ziemi oraz cierpiący w czyśćcu, wyrażamy naszą radość ze zbawienia tych, którzy już osiągnęli niebo i zwracamy się do wszystkich Świętych, aby wstawiali się za nami przed Panem Bogiem w chwale. Następnego dnia, czyli we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, cały Kościół modli się za tych, którzy zakończyli już swoją ziemską wędrówkę, a którzy nadal cierpią w czyśćcu. Nasza modlitwa za nich i odpusty, które możemy za nich ofiarować, realnie skracają im męki, o czym zapewniała między innymi św. Faustyna Kowalska.

Około 1 listopada możemy w naszych rodzinach, grupach czy wspólnotach wybrać sobie (czy wylosować) świętego na cały rok: patrona, od którego możemy w tym czasie dużo się nauczyć i zaprzyjaźnić się z nim, często odnosząc się do niego w modlitwie. Przedstawiamy wybór 52 świętych ze wszystkich epok 2000 lat Kościoła.

Pierwsi święci chrześcijaństwa: 1. Najświętsza Maryja Panna i św. Józef, 12 Apostołów, 15. św. Paweł.

Święci męczennicy pierwszych wieków: 16. św. Szczepan, 17. Św. Cecylia, 18. św. Florian.

Wielcy święci starożytności: 19. św. Benedykt, 20. św. Grzegorz Wielki, 21. św. Augustyn, 22. św. Bazyli Wielki, 23. św. Jan Chryzostom.

Pierwsi święci ziem słowiańskich: 24. św.św. Cyryl i Metody, 25. św. Wojciech, 26. św. Stanisław biskup.

Święci zakonów żebraczych: 27. św. Franciszek z Asyżu, 28. św. Dominik Guzmán, 29. św. Tomasz z Akwinu, 30. św. Jacek Odrowąż.

Święte kobiety, które zmieniły bieg historii: 31. św. Joanna d’Arc, 32. św. Katarzyna Sieneńska, 33. św. Jadwiga królowa.

Święci czasów Reformy Kościoła: 34. św. Ignacy Loyola, 35. św. Teresa z Ávila, 36. św. Jan od Krzyża, 37. św. Tomasz Morus, 38. św. Stanisław Kostka.

Święci w Nowym Świecie: 39. św. Juan Diego, 40. św. Franciszek Ksawery.

Święci wśród ubogich i opuszczonych: 41. św. Jan Bosko, 42. św. br. Albert Chmielowski, 43. św. Józefina Bakhita, 44. św. Matka Teresa z Kalkuty.

Święte dzieci Boże: 45. św. Teresa z Lisieux, 46. św.św. dzieci z Fatimy.

Święci męczennicy totalitaryzmów: 47. św. Maksymilian Kolbe, 48. bł. Jerzy Popiełuszko.

Święci u progu III tysiąclecia: 49. św. Faustyna Kowalska, 50. św. Ojciec Pio, 51. św. Josemaría Escrivá, 52. św. Jan Paweł II.

ks. Adam Sołomiewicz

kapelan szkoły „Żagle” w Warszawie, doktor filozofii (Uniwersytet Nawarry) w dziedzinie antropologii