Słowa Papieża motywowały nas

Wychowawca | 20 października 2021

O tym, jak zmieścić życie Jana Pawła II w dwóch tomach i jak się nie poddawać, mimo przeciwności, opowiadają autorzy komiksu „Nasz Papież. Karol Wojtyła” – Mariusz Chudy i Tomasz Kleszcz w rozmowie z Marią Kowal.

Skąd pomysł na komiks o Janie Pawle II? Na rynku jest tak wiele publikacji o Papieżu- Polaku, są także komiksy. Dlaczego Panowie chcieli, aby powstał nowy?

Marcin Chudy: Tak naprawdę poważnego, wielostronicowego, pięknie wydanego komiksu o życiu Karola Wojtyły to nie było. Stąd pomysł, żeby przygotować dla polskiego czytelnika coś wyjątkowego. Zainwestowaliśmy własne oszczędności, poświęciliśmy dwa lata pracy i możemy z dumą przedstawić jedyny taki komiks w Polsce. 120 stron w twardej oprawie, na pięknym papierze, z szytym grzbietem. Do tego dochodzi unikatowa treść, z faktami mało znanymi, bądź też takimi, które mogą być nawet sensacją dla czytelnika.

Jak wyglądała praca nad scenariuszem? Życie Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II, było bardzo bogate w wydarzenia – wybranie z niego kluczowych wątków musiało być niełatwe.

MCh: Dość szybko doszliśmy do wniosku, że to życie napisało najpiękniejszy scenariusz. Naszą rolą było tylko wybrać i tak ułożyć poszczególne fakty, żeby linia narracyjna była płynna, żeby to się dobrze czytało. I naprawdę nie było to łatwe, bo chciałoby się opowiedzieć o wszystkim, a miejsca w komiksie nie da się rozciągać w nieskończoność. Przyjęliśmy autorską metodę, że wybieramy rzeczy kluczowe, fundamentalne, ale też dajemy sporo miejsca na lżejsze tematy, anegdoty, które pokazują Karola Wojtyłę jako zwykłego człowieka, a nie od razu świętego. Jak śpiewa przy ognisku jazzowe piosenki, chodzi po górach, gra w piłkę w mieszkaniu z ojcem, czy jako ministrant niemal codziennie spóźnia się na poranną Mszę św., bo lubi sobie pospać.

Tomasz Kleszcz przełożył scenariusz na obrazy. Jak Panowie na siebie trafili? Co sprawiło, że zaczęliście współpracę?

MCh: Zaczynaliśmy z innym rysownikiem. Ale po pół roku postanowiliśmy zmienić stylistykę komiksu. Nie do końca nam odpowiadała. Zaczęliśmy szukać w internecie kogoś nowego. Wysłaliśmy do kilku zaproszenie do współpracy, z prośbą o jedną poglądową planszę. Tomek odpisał jako jeden z pierwszych, pokazał rysunek, który nam się od razu spodobał, a kiedy powiedział jeszcze, że jest z Wadowic, to wiedzieliśmy, że już nikogo innego nie potrzebujemy. Na naszej stronie www.naszpapiez.pl można na filmie podejrzeć, jak Tomek pracuje, jak rysuje się taki komiks.

Kim dla Panów jest Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II? Co z Jego nauczania jest dla Panów najbliższe, najistotniejsze?

MCh: Chciałbym trochę nagiąć ten cytat do siebie, ale słowa „Nie lękajcie się” były pewnego rodzaju naszym przewodnikiem podczas prac nad komiksem. Miałem je wciąż z tyłu głowy, gdy tworzyliśmy ten projekt. Szczególnie wtedy, gdy trzeba było siły woli i determinacji, żeby go kontynuować, a nie było pieniędzy, trzeba było zmienić rysownika, świat dopadła pandemia koronawirusa i ja sam również ciężko go przechorowałem. Te słowa Papieża motywowały nas, żeby nie odpuszczać. Kiedy książki przyjechały z taśmy drukarskiej, to okazało się, że było warto zawierzyć i się nie poddawać.

Od śmierci Jana Pawła II minęło 16 lat, od wyboru na Stolicę Piotrową – 43. Rosną pokolenia, dla których jest On postacią nieznaną, mityczną. Co – poprzez komiks – chcieli i chcą Panowie przekazać jego czytelnikom?

MCh: W komiksie pokazujemy człowieka, który wbrew całej masie przeciwności, które mogłyby go załamać, wciąż trwa w głębokiej wierze w Boga. Wierzymy, że takie żywe świadectwo dużo bardziej trafia do młodych niż oficjalne dokumenty. Widzimy czyny człowieka, a nie tylko słowa: „bądź dobrym chrześcijaninem”. Poza tym, Papież jest trochę jak typowy superbohater komiksów. Bo też posiada supermoce! Siła modlitwy, głębokie zawierzenie Maryi, bezgraniczna służba drugiemu człowiekowi, mistycyzm – to cechy Jana Pawła II. To one uczyniły go Świętym, a dzięki temu możemy się do niego zwracać w modlitwie, z prośbą o wstawiennictwo. Bo Jan Paweł II ma moc i siłę. Jak superbohater!

90 plansz, ponad 900 godzin spędzonych nad rysowaniem komiksu o Janie Pawle II. Co było w tej pracy najtrudniejsze, a co – najbardziej satysfakcjonujące?

Tomasz Kleszcz: Mmm, najtrudniejsze było rysowanie głównej postaci. Nie ma zbyt wielu zdjęć młodego Wojtyły, a na tych, które są dostępne – po dokładniejszej analizie – okazuje się, że Jego twarz w zależności od wieku, światła i kąta ujęcia, dość dużo się od siebie różni. Bardzo trudno było mi uchwycić jakiś charakterystyczny rys, którego mógłbym się trzymać. Tak, to było zdecydowanie najtrudniejsze, a najbardziej satysfakcjonujący był chyba moment, kiedy dotarła do mnie przesyłka z papierowym egzemplarzem. Móc wziąć w ręce dobrze wydany album, nad którym pracowało się intensywnie przez dłuższy czas to naprawdę przyjemne uczucie.

Która z plansz lub rysunków jest Pana ulubioną?

TK:Nie mam chyba takiej. Ja raczej patrzę na swoje prace krytycznie, i szybciej poprawiłbym plansze, które dziś – z perspektywy czasu – już mi się podobają mniej i najchętniej bym je przerysował.

Jest Pan wadowiczaninem. Czy odkrył Pan coś nowego o Janie Pawle, dla siebie, podczas rysowania komiksu?

TK:To dość trudne pytanie. Ciężko to nazwać odkryciem, może bardziej obserwacją. Jak bardzo zmienił się świat od momentu, kiedy młody Wojtyła wizytował parafie gdzieś w Polsce, co wydarzyło się zaledwie kilka dekad temu w stosunku do dnia dzisiejszego. Jak zmieniło się otoczenie, wartości i ludzie. Krajobraz.  To wzbudza w człowieku jakiś strumień nostalgii, wspominania przeszłości i zastanawiania się nad upływem czasu i nieuniknionymi zmianami, których nie zawsze każdy z nas chce doświadczać.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

 Nasz Papież. Karol Wojtyła” tom 1, Heaven Media

scenariusz – Mariusz Chudy, Piotr Borucki

rysunki – Tomasz Kleszcz

data premiery: 15 sierpnia 2021

format: A4

druk: kolor

liczba stron: 120

oprawa: twarda

Premiera II tomu zaplanowana jest na wiosnę 2022 r.


Wśród Czytelników, którzy podzielą się (wysyłając e-mail na adres redakcji lub zamieszczając komentarz na Fb), co z nauczania Jana Pawła II jest dla nich najbliższe oraz udostępnią wywiad na swoim Fb rozlosujemy 3 egzemplarze komiksu. Dziękujemy Heaven Media!