Rodzinny modlitewny Adwent z Maryją

Wychowawca | 9 grudnia 2021

Słowo Adwent (łac. adventus) oznacza przyjście. Przed Świętami Bożego Narodzenia obchodzimy Adwent Pana Jezusa, naszego Zbawiciela, czyli Jego przychodzenie na świat. W tym czasie w sposób szczególny towarzyszymy Maryi, która jest już tak blisko rozwiązania i bez przerwy myśli o Jezusie: pragnie Go ujrzeć, utulić i pieścić. Maryja niesie pod swym sercem Światłość świata, a my Ją w tym naśladujemy, gdy przyjmujemy Pana Jezusa na Mszy św. roratniej i niesiemy Go do naszego domu, szkoły, pracy (świeca roratnia, z którą wracamy do domu, symbolizuje właśnie Światło Chrystusa w nas).

W rodzinach, w których dziecko przygotowuje się do I Komunii Świętej, możemy postarać się, aby tegoroczny Adwent był wyjątkowy i by nie przyćmiły go nerwowe przygotowania „domowo-prezentowo-kulinarne”. Dziecko nie przystępuje jeszcze do Komunii, ale zapalone światło we własnoręcznie wykonanym lampionie będzie wyrażało pragnienie przyjęcia Światła Chrystusa, które ziści się już za kilka miesięcy. Spróbujmy przeżyć ten czas ucząc się od Maryi i razem z Nią modlitwy.

Jak zadbać o modlitewną atmosferę Adwentu w rodzinie? Przedstawimy tu kilka pomysłów.

  • Msza św. roratnia. Roraty to Msza św. ku czci Najświętszej Maryi, sprawowana jeszcze przed wschodem słońca. Nie ma lepszego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia niż codzienna Eucharystia, okupiona pewnym wyrzeczeniem, gdyż będzie zakładała wcześniejszą pobudkę. Jeżeli dla naszego dziecka pierwszokomunijnego nie będą możliwe Roraty codzienne, możemy postarać się o to, by być na nich np. chociaż dwa lub trzy razy w tygodniu.

  • Wspólna modlitwa rodzinna. Jeżeli w rodzinie nie mamy zwyczaju wspólnej wieczornej modlitwy, Adwent może stać się znakomitą okazją do jej wprowadzenia. Możemy wspólnie odmówić dziesiątkę różańca z Matką Bożą z rozważaniem tajemnicy, zaśpiewać którąś z adwentowych pieśni czy też przeczytać Ewangelię z Rorat dnia następnego i porozmawiać o niej z dziećmi, rozważając ją. Taki komentarz do Ewangelii pomoże również lepiej się na niej skupić na Roratach. Chrześcijanin kończy dzień osobistym rachunkiem sumienia, a pomóc w nim mogą takie trzy wypowiedziane przez mamę czy tatę pytania, na które odpowiadamy we własnym sumieniu: Za co dobrego dziękuję Panu Bogu z tego dnia? Za co chciałbym Go przeprosić? Jakie postanowienie podejmuję na kolejny dzień?

  • Rodzinny kalendarz adwentowy. Kalendarze adwentowe zwykle kojarzą się z okienkami z czekoladkami na każdy dzień Adwentu. My możemy przygotować własny rodzinny kalendarz adwentowy, który pomoże nam w utrzymaniu ducha modlitwy w rodzinie i spełnianiu dobrych uczynków. Możemy taki kalendarz przygotować w formie dużej i artystycznie opracowanej planszy z drogą do Betlejem czy pudełka z przegródkami. Każdego dnia wieczorem każdy z członków rodziny może na nim zaznaczyć uczestnictwo w Roratach, w modlitwie rodzinnej czy dokonanie konkretnego dobrego uczynku. Jednym z możliwych sposobów odznaczania dobrych uczynków jest dołożenie źdźbła słomki. W Wigilię stos zebranych słomek stanie się miękkim siankiem, na którym ułożymy figurkę Nowonarodzonego w Stajence Betlejemskiej w naszym domu. Warto zastosować taki sposób odznaczania dobrych uczynków, który umożliwi nam złożenie ich wszystkich symbolicznie w darze Panu Jezusowi w dzień Bożego Narodzenia.

ks. Adam Sołomiewicz

kapelan szkoły „Żagle” w Warszawie, doktor filozofii (Uniwersytet Nawarry) w dziedzinie antropologii

fot. unsplash.com