„Rodzina Niepodległa” – spektakl

wychowawca | 22 września 2020

Rodzina Niepodległa” – to przedsięwzięcie artystyczne podejmujące temat roli i znaczenia polskich rodzin dla odzyskania, utrzymania i pielęgnowania wartości patriotycznych i moralnych, jako rękojmi suwerenności naszej Ojczyzny. Powstaje dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i przyjaciół Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Świętych Dzieci z Fatimy w Łodzi.

Projekt jest związany z wielkimi Rocznicami, obchodzonych w roku 2020: Rocznicą Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa nad Sowietami; Rocznicą urodzin Karola Wojtyły; Rocznicą powstania „Solidarności”; Rocznicą Katastrofy Smoleńskiej; a także z postaciami ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Trzy elementy składowe Projektu „Rodzina Niepodległa” to:

1) Główne widowisko literacko-muzyczne – nastrojowy koncert. Jego premiera odbędzie w siedzibie łódzkiej Szkoły (ul. Nałkowskiej 2), a nagranie – odpowiednio zmontowane – zostanie umieszczone na stronie głównej SPSK (www.spsk.edu.pl) i na stronie łódzkich szkół (www.lodz.spsk.pl). Rezerwacji bezpłatnych biletów można dokonać dzwoniąc pod numer: 608 383 090.

2) Warsztat literacko-aktorski – praktyczne zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej. Warsztaty także będą nagrane i umieszczone na stronie głównej SPSK.

3) Patriotyczna „wieczornica” adresowana do seniorów i wspólnot lokalnych. Koncerty dla nich odbędą w parafiach, salach klubowych, etc. Planowane są trzy koncerty, ale jeśli zespół zostanie zaproszony gdzieś dalej – z radością przyjedzie i tam wystąpi!

Brak zajęć teatralnych (obostrzenia związane z Covid-19) we wrześniu wydatnie skomplikował pracę nad głównym widowiskiem teatralno-muzycznym pt. „Rodzina Niepodległa” i nad działaniami warsztatowymi. Próby w trybie „zdalnym” – rozmowy z wykonawcami przez Skype’a i przez komórkę musiały zastąpić normalne próby. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w październiku zaczniemy próby sytuacyjne w sali gimnastycznej. W drugiej połowie miesiąca spróbujemy połączyć wszystkie elementy widowiska: dialogi, wiersze, piosenki (chóry i solistów), scenografię. Próby z dorosłymi w ograniczonym zakresie zaczęły się w połowie września i były prowadzone zdalnie, a także w domach prywatnych, w ogrodach i parkach. Na szczęście – na razie – w Łodzi nie zostały ogłoszone nowe reżimy sanitarne. A przecież przecież uprawiamy teatr w czasach zarazy!

Nasze zadanie jest skomplikowane, wymaga pracy i podzielności uwagi. Patronat i środki pozyskane z Narodowego Centrum Kultury zobowiązują. Premierę planujemy między 23 a 26 października.

Jest bardzo mało czasu, ale dołożymy wszelkich starań, aby zadanie spełniło zakładane oczekiwania. Chcemy, aby było czymś ważnym, co wzmocni patriotyczne klimaty w rodzinach, a same rodziny umocni wewnętrznie, uświadamiając dorosłym i dzieciom ich misję.

Tomasz Bieszczad

szef artystyczny, reżyser

Miesięcznik „Wychowawca” jest patronem medialnym wydarzenia „Rodzina Niepodległa”.