Radosna Niepodległości

Wychowawca | 24 października 2020

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to świetna okazja do tego, aby przypomnieć dzieciom (i sobie) historię naszego kraju, symbole i pieśni.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, uczestnictwo w Mszach świętych za Ojczyznę, gry miejskie, marsze, rekonstrukcje wydarzeń z roku 1918 – sposobów na świętowanie jest tyle, ile rodzin. W tym roku, z powodu dynamicznie rozwijającej się sytuacji związanej z koronawirusem, nie wiemy, czy – i w jakim zakresie – odbędą się imprezy mniej lub bardziej masowe. Warto zatem sięgnąć do zasobów Internetu i zawczasu przygotować się do 11 listopada.

Na stronach Instytut Pamięci Narodowej znajdziemy bogate w materiały „Teki edukacyjne” (https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/teki-edukacyjn) – te bezpośrednio związane z odzyskaniem niepodległości noszą nazwy: 11 listopada 2018 oraz Polski Gen wolności. Jeśli chcemy sprawdzić, co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach, warto odwiedzić „wystawę elementarną” pt. Polskie symbole narodowe (https://ipn.gov.pl/pl/glowna/1093,Wystawy-elementarne.html).

Kampania społeczno-edukacyjna #BarwyWspólne Narodowego Centrum Kultury skupiona jest wokół symboli narodowych i kulturowych. Bogaty pakiet materiałów edukacyjnych można pobrać ze strony: https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/barwy-wspolne/aktualnosci/pakiet-edukacyjny-wersja-do-pobrania.

Narodowe Centrum Kultury zaprasza także do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych „DO HYMNU – III EDYCJA”, w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 2022. Szkoły mogą zgłaszać się do konkursu do 8 listopada. https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/konkurs-do-hymnu/aktualnosci/iii-edycja-wznowienie-konkursu.

Jeśli zamierzamy pozostać w domu i z domownikami śpiewać pieśni patriotyczne, to pomoże nam w tym  interaktywny i multimedialny portal  www.spiewnikniepodleglosci.pl. Znajdziemy tam, między innymi, opisy utworów wraz z ich kontekstem historycznym, teksty utworów wraz z nutami  i chwytami gitarowymi oraz podkłady muzyczne. Śpiewnik Niepodległości jest projektem muzyczno-edukacyjno-kulturalnym realizowany  przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

oprac. MK