Polecamy

wychowawca | 22 września 2020

Francisco Fernández Carvajal

Lenistwo duchowe. Smutek uśpionej duszy, Wydawnictwo AA, 2012

Lenistwo duchowe” jest wspaniałym przewodnikiem po ludzkiej duszy, pozwalającym właściwie zdiagnozować jej kondycję. Potwierdzeniem niech będzie choćby to, że książka wydana w 1978 r. doczekała się kilkunastu dodruków. Jej autor przekonuje, że lenistwo duchowe to choroba często bezobjawowa, niezauważona, jednak gdy się rozwinie, może być trudno ją wyleczyć. „Na wstępie atakuje rozum, zaciemniając go; potem dotyka wolną wolę, którą osłabia i wyniszcza, pozbawiając zdolności do wysiłku” – pisze. W rezultacie człowiek czuje się „zbyt zmęczony, aby kochać”. Na szczęście, chorobę tę można rozpoznać i zaaplikować „lekarstwo”. Jakie? Naprawdę warto przeczytać!

Krzysztof Zanussi

Uczyń ze swojego życia arcydzieło (audiobook), RTCK, 2018

Audiobook Krzysztofa Zanussiego to filozofia dnia codziennego. Podczas wielowątkowego wykładu, pełnego anegdot odkrywających świat sztuki, uznany reżyser i wykładowca stawia wiele ważnych pytań. Co jest ważniejsze: robić to, co się kocha, a może potrafić pokochać to, co się robi? Czy niska kultura „zje” (jak u Huntingtona) tę wysoką, wysublimowaną? I czy coś obiektywnie jest lepsze od innego? A może ucieczka od wartościowania jest zwykłym tchórzostwem i kłamstwem, bo przecież jednak są prawdy niepodważalne, uniwersalne?

Ondra Skoupý

Dżem dobry. Kooperacyjna gra słowna, REBEL

Zabawa językiem to nie tylko „Scrabble”. „Dżem dobry” to wciągająca planszówka dla wszystkich, którzy lubią bawić się słowem. By wygrać, trzeba współpracować. Gra polega na odgadnięciu słów zadanych przez graczy. Nie ma tu tradycyjnych rund – wskazówkę daje ten gracz, który najbardziej może pomóc całej drużynie. Wielkim atutem „Dżem dobry” jest to, że poziom trudności można dostosować do uczestników zabawy i np. w wariancie dla młodszych układać słowa trzyliterowe. Polska wersja jest dostosowana do polskiego alfabetu. Grywalna, niepowtarzalna rozgrywka na wiele godzin.

Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła

seria Zdarzyło się w Polsce, Wydawnictwo Literatura

Jak najłatwiej byłoby uczyć się historii? Gdyby działa się na naszych oczach. Pomoże w tym poczytna seria „Zdarzyło się w Polsce”, która czyni czytelnika świadkiem rozbicia dzielnicowego, klęski Krzyżaków, powstania styczniowego, cudu nad Wisłą… W pięciu tomach znajdziemy 50 opowiadań – od Piastów do historii XX wieku. Wartkie, dialogowane, stylizowane na tamte czasy. O historii, która dzieje się jakby w tle, i jest nienachalnym pierwszoplanowym bohaterem. Sprawdzą się też jako prezent dla młodego pasjonata historii i – wprost przeciwnie – dla ucznia „odpornego” na daty, wydarzenia i beznamiętne zapamiętywanie czyichś dokonań. Zasługą autorów jest, że nawet nudne karty historii potrafili nie tylko ożywić, ale też wskazać, że to, co było kiedyś, ma wpływ na nasze dziś.

Anne-Dauphine Julliand

Wyjątkowy dzień, Wydawnictwo Święty Wojciech

Dziękuję ci, moja mała Thais, dziękuję, że odmieniłaś moje serce. Pomogłaś mi zrozumieć, że odpowiedzią na cierpienie nie jest śmierć. I nigdy nie będzie. Odpowiedzią na cierpienie jest miłość…”. „Wyjątkowy dzień” to poruszająca do głębi opowieść o matczynej tęsknocie za zmarłym dzieckiem, ale też przyznanie sobie prawa do bycia szczęśliwym po przeżyciu żałoby. Anne-Dauphine Julliand napisała tę książkę w ósmą rocznicę śmierci Thais. Książkę ciepłą, mądrą i potrzebną.

(mn)