Polecamy

Avatar photo Magdalena Guziak - Nowak Autor | 4 listopada 2020

Timothy D. Walker

Fińskie dzieci uczą się najlepiej, Wydawnictwo Literackie 2017

Książka jest opisem mentalnej rewolucji, jaką przeszedł autor, amerykański nauczyciel, któremu po roku (!) pracy w amerykańskiej szkole groziło wypalenie zawodowe. Owa rewolucja dokonała się w Finlandii, gdzie autor zamieszkał ze swoją żoną, Finką. Opowieści o fińskim systemie edukacji, które do tej pory wkładał między bajki, stały się jego rzeczywistością.

Fińskie dzieci osiągają w międzynarodowych testach PISA doskonałe wyniki. Poza tym bardzo lubią czytać i chodzić do szkoły. Dlaczego? Ponieważ nauka przebiega w radosnej atmosferze, nauczyciele pozwalają im na dużą samodzielność, a przede wszystkich je znają. Organizacyjne: najkrótsze przerwy między lekcjami wynoszą 15 minut, dzieci miewają tygodnie samodzielnej nauki, kiedy uczą się „po swojemu”, codziennie rano dostają trzyminutowe zadanie „na rozruch”. Mnóstwo konkretnych rad, które z powodzeniem można zaaplikować do każdej szkoły. I dać oddech – uczniom i sobie.

(mn)

Jane Nelsen

Pozytywna Dyscyplina i Pozytywna Dyscyplina w Klasie, 2016

Kiedy księgarnie zalewają poradniki wychowawcze, które co rusz promują nowsze, skuteczniejsze, prostsze we wdrożeniu, ogólnie – lepsze metody wychowawcze, warto sięgnąć do zbioru książek o Pozytywnej Dyscyplinie. Metoda ta została opracowana ponad 30 lat temu. Pozytywna Dyscyplina to przede wszystkim lekcja zrozumienia i szacunku wobec każdego członka rodziny: rodzica i dziecka. To zaopiekowanie potrzeb nie tylko najmłodszych, ale spojrzenie z wyrozumiałą miłością na mnie, ułomną i niedoskonałą mamę (lub tatę). W serii znajdziemy książkę „podstawową” (z brązową okładką), ale też pozycje dedykowane rodzicom małych dzieci lub nastolatków. Na szczególną uwagę zasługuje „Pozytywna Dyscyplina w Klasie”. Autorzy podpowiadają, jak budować w szkole klimat sprzyjający nauce oraz czym zastąpić system kar i nagród. Do tej pory na świecie sprzedano 2 mln egzemplarzy!

(mn)

Bryły platońskie oraz Rotunda i Kopuła – Klocki konstrukcyjne, Cardblocks

Jak w atrakcyjny sposób wytłumaczyć maluchowi różnicę między płaskim kwadratem a przestrzennym sześcianem? A starszakowi pomóc zrozumieć ideę brył platońskich, które do tej pory jedynie oglądał w podręczniku? Z pomocą przychodzą tekturowe bryły do samodzielnego złożenia, zaprojektowane przez Piotra Nawracałę, polskiego inżyniera ochrony środowiska i… dziadka, który szukał oryginalnego pomysłu na prezent dla swoich wnucząt. Zestaw Cardblocks, na który składają się bryły platońskie, kopuła, rotunda, podstawowe klocki o wymiarach 6 x 6 x 12 cm i łączniki, ma niewątpliwie walory edukacyjne. Fraktale, liczba pi, średnica – zbudujmy z klocków Panoramę Racławicką lub renesansową świątynię i wyjaśnijmy to na przykładzie. Zabawa (a przez nią: nauka) klockami i bryłami otwiera przed młodymi projektantami świat architektury.

(mn)

Joanna Winiecka-Nowak

Bajkomat. Nowe bajki plasterki na dziecięce rozterki, Święty Wojciech 2019

Pod patronatem „Wychowawcy” ukazały się kolejne opowieści Pana Bajkomata. Po udanym bajko-plasterkowym debiucie Joanna Winiecka-Nowak wraca z nowymi przygodami, w których odnajdą się młodzi czytelnicy i – zapewne – także ich rodzice. Tytułowy Bajkomat przychodzi na pomoc jednym i drugim. Dzieciom w przystępny sposób opowiada o świecie emocji, pomagając zrozumieć szczególnie te trudne uczucia. Rodzicom podpowiada, z jakiej perspektywy ich dzieci przyglądają się światu; wyjaśnia, że gdy ma się niewiele lat, to niełatwo stawić czoła temu, czemu zwykliśmy przyklejać etykietkę „błahostka”.

W książce Winieckiej-Nowak czuję ducha Korczaka. Jest szacunek do dziecka, jego radości i trosk, jest zabranie dziecka kolana i ten język – przyjazny, ale i mądry doświadczeniem osób dorosłych. Polecamy – także jako bajki terapeutyczne.