Polecamy

Avatar photo Magdalena Guziak - Nowak Autor | 1 lutego 2021

Katarzyna Kędzierska

Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce, ZNAK Literanova 2020

Dobry tytuł na początek roku, kiedy na liście noworocznych postanowień są porządki. Autorka daje garść rad, jak odgracić przestrzeń wokół siebie z nadmiaru ubrań, książek i gazet, kosmetyków czy kuchennych gadżetów. Ale choć ten „przepis” był powodem mojego sięgnięcia po książkę („Niech mi ktoś wreszcie powie, jak to posprzątać, żeby raz na zawsze był porządek!”), to najbardziej skorzystałam z pierwszej części książki, gdzie Kędzierska pisze o tym, że czas skończyć z „gloryfikacją zajętości”. Że szczęśliwy człowiek to ten, który zgadza się czasem na przeciętność, na bycie nieidealnym współmałżonkiem, rodzicem, pracownikiem. Wielki plus za pokaźną listę miejsc, gdzie można oddać dobre, a nieużywane rzeczy (sklepy charytatywne, wspólnoty pomagające osobom bezdomnym itp.).

(mn)

Reed Hastings, Erin Meyer

Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany, ZNAK Literanova 2020

To nie jest książka o tym, dlaczego Netflix wypuszcza kontrowersyjne produkcje i czy warto kupować abonament. To książka o wielkim kulturowym eksperymencie – i z tego powodu warto po nią sięgnąć. Reed Hastings, prezes Netflixa, opowiada o „kulturze korporacji” i sposobie zarządzania jedną z najdroższych firm na świecie. Najlepsze wynagrodzenia w branży, brak zatwierdzania wydatków pracowników (finansowanych przez firmę), łatwy dostęp do wrażliwych danych, jak koszty i zyski, nieograniczone urlopy, brak konieczności zatwierdzania decyzji pracowników… Czy to jest możliwe? Tak, i właśnie tak zarządzany jest Netflix. Jak to możliwe, że w świecie przyzwyczajonym do wszechobecnej kontroli, to działa? Odpowiedź w książce.

(mn)

Kevin Kichan Kim, ilustracje: Marcin Minor

Smoki, Nasza Księgarnia

Jedna z najlepszych karcianych gier rodzinnych na naszej półce. Dobra dla tych, którzy lubią analizować i mieszać szyki rywalom, a nie przepadają za grami, w których rządzi ślepy los. Każdy gracz otrzymuje sześć kart, które odkrywa w kolejnych rozgrywkach. Zadanie polega na zgromadzeniu kart z najmniejszą liczbą punktów, co można osiągnąć na różne sposoby. Jakie? Najlepszą strategię opracujesz po rozegraniu kilkudziesięciu partii. Wielkim walorem Smoków są fantastyczne, oniryczne ilustracje Marcina Minora, który opracował graficznie także Sen i Kruki – gry utrzymane w podobnej stylistyce (każda ma inne zasady). Smoki to dla nas baśniowe popołudnie z fantazją.

(mn)