Pierwsza Spowiedź Święta

Wychowawca | 1 września 2021

Pierwsza Spowiedź Święta

Przystępujący do sakramentu pokuty otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę (Lumen Gentium, 11).

Praktyka pierwszej Spowiedzi świętej, celebrowanej już kilka tygodni przed Pierwszą Komunią Świętą, może pomóc dzieciom głębiej pojąć właśnie ten najgłębszy sens sakramentu pokuty (otrzymanie przebaczenia od Boga oraz prowadzące do poprawy życia pojednanie z Kościołem, któremu zadajemy rany naszymi grzechami), a także może zapobiec postrzeganiu pierwszej spowiedzi wyłącznie jako pewnej stresującej konieczności na dzień lub dwa przed uroczystym przyjęciem Pana Jezusa w Eucharystii.

W dzisiejszych czasach, gdy poziom zeświecczenia społeczeństwa wyraźnie rośnie, a kryzys rodziny przekłada się na trudności w przekazywaniu wiary w środowisku domowym, wydaje się, że nie ma lepszej drogi niż postarać się zaangażować rodziców dziecka pierwszokomunijnego w proces jego przygotowania tak, aby mama z tatą mu w tym towarzyszyli i by w tym okresie razem z dzieckiem również sami zbliżyli się do Pana Boga. Istnieją gotowe programy formacji katechetycznej dzieci i rodziców, i są one stosowane w niektórych parafiach i szkołach (zob. np. pierwszakomunia.edu.pl).

Jak wcześnie powinna odbyć się pierwsza spowiedź święta? W niektórych parafiach celebruje się ją dwa lub cztery tygodnie przed Pierwszą Komunią. Później dziecko może przystąpić do spowiedzi drugi raz, tuż przed dniem Komunii. Dzięki takiej odległości czasowej wydarzenie pierwszej spowiedzi nie zostanie umniejszone tak podniosłą atmosferą uroczystości komunijnej. W szkołach, które znam w Polsce i w Hiszpanii, pierwsze spowiedzi organizuje się np. w pierwszy piątek Wielkiego Postu albo w styczniu, a nawet jeszcze w Adwencie. Wiele dzieci nabywa w ten sposób zwyczaj comiesięcznej lub codwutygodniowej spowiedzi już przed pierwszym przyjęciem Pana Jezusa.

Jak celebrować pierwszą Spowiedź Świętą?

Ta treść jest zablokowana

Wykup prenumeratę z dostępem do wersji elektronicznej.

Zachęcam kapłanów, katechetów, jak również rodziców do przemyślenia kwestii nieco wcześniejszej pierwszej Spowiedzi Świętej, gdyż może ona przynieść piękne owoce duchowe w duszach dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii, jak również w całych ich rodzinach. Aktualnie jestem kapelanem jednej ze szkół, w których praktykowana jest wcześniejsza pierwsza Spowiedź dzieci – i służę radą w tych kwestiach każdemu, kto chciałby z niej skorzystać.

ks. Adam Sołomiewicz – kapelan szkoły “Żagle” w Warszawie, doktor filozofii (Uniwersytet Nawarry) w dziedzinie antropologii.

E-mail: adam.solomiewicz@sternik.edu.pl

fot. Joanna Dudziak Fotografia