Nauczycielka na dziś

Wychowawca | 1 września 2022

Tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli na Jasną Górę była poświęcona osobie bł. Natalii Tułasiewicz. Był to wielki dzień polskich nauczycieli, wielki dzień dla nas. „Jakże jestem szczęśliwa, że taką mi dał Bóg naturę, iż wszystko mi przedziwnie łatwo przychodzi, czuję się jak ryba w wodzie, pełna pogody i mocy. Jakże bardzo pragnę dać tę aurę ludziom, przybliżyć ich do tego Słońca, którym ja żyję i oddycham” – pisała błogosławiona Natalia do swojej matki. Jej pragnienie po części spełniło się tu, na Jasnej Górze, gdzie usłyszeliśmy je podczas wygłaszanych konferencji i wykładów. Więcej – stało się ono także naszym pragnieniem. My też pragniemy takiego szczęścia, pogody i mocy ducha, i chcemy przybliżać je naszym uczniom. Dziś szczególnie potrzeba nam wsparcia naszej patronki.

Co zrobić, aby przywrócić dawny prestiż nauczyciela we współczesnym społeczeństwie? Jaki i kim powinien być dzisiaj nauczyciel? Odpowiedź znajdujemy w życiu błogosławionej Natalii Tułasiewicz, nauczycielki, wychowawczyni i męczennicy okresu II wojny światowej. Czy jest nauczycielką na dziś, co nam zostawiła? W naszych uszach wciąż rozbrzmiewa pytanie, które zadał w swoim wykładzie biskup Piotr Turzyński: „Czy nauczyciel będzie jeszcze potrzebny? (…) może, w świecie sztucznej inteligencji, zastąpią mnie roboty. Wiemy, że emocji, miłości, spojrzenia człowieka nikt nie jest w stanie zastąpić. Blisko dwa lata nauki zdalnej to potwierdziło”. Pokazała to również nasza radość z możliwości spotkania się na żywo podczas tej pielgrzymki. Chrześcijaństwo to religia relacji. Powinniśmy pamiętać o tym jako nauczyciele. Naszym zadaniem jest nie tylko przekazywać wiedzę, ale także (a może przede wszystkim) budować i uczyć budowania relacji w świecie, który o tym zapomniał.

Zatem jaki ma być współczesny nauczyciel? Jakie wartości może czerpać z życia błogosławionej Natalii? Idąc za jej przykładem, nauczyciel ma dbać o swój rozwój, nie może stać w miejscu, musi być otwarty i ciekawy wobec problemów, jakie napotyka we współczesnej edukacji. Powinien być kreatywny, szukać interesujących rozwiązań, inspirować swoich uczniów, wymagać. Ale nie tylko to jest ważne. Należy dbać o duchowość młodzieży, bo bez tego współczesny młody człowiek jest zagubiony, znudzony, samotny. Możemy powiedzieć z pełną odpowiedzialnością – Błogosławiona Natalia jest nauczycielką na dziś…

Udział w pielgrzymce nauczycieli był dla nas także formą podziękowania najlepszej nauczycielce, Maryi, za nasze powołanie jako nauczycieli i wychowawców. Odjeżdżaliśmy sprzed oblicza naszej Jasnogórskiej Matki umocnieni, z sercami przepełnionymi pragnieniem towarzyszenia z miłością ludziom, których Pan stawia na naszej drodze, a szczególnie tym, których bł. Natalia nazywała „trudnymi duszami”.

Wszechmogący Boże, dopomóż za jej wstawiennictwem odczytywać wciąż na nowo nasze powołanie.

Justyna Salak, Anna Malinowska

fot. M. Kowal