Kilka kroków do Kroków

Maria Kowal | 5 lipca 2021

Co powinna zrobić osoba, która widzi, że program „12 Kroków” jest dla niej?

Aby skorzystać z programu 12 Kroków, wystarczy zostawić swoje zgłoszenie w zakładce „zapisy” na naszej stronie internetowej www.manresa.org.pl. Zgłoszenie trafia do naszego sekretariatu, gdzie oczekuje na rozpoczęcie nowej grupy. Jeśli taka właśnie powstaje, kandydat dostaje powiadomienie o terminie rozpoczęcia. Osoby z innych części Polski (Manresa działa w Krakowie) mogą skorzystać z kontaktów podanych na stronie: www.12krokow.com.pl/o-nas.htm.

Jak wyglądają spotkania?

Grupa 12-krokowa składa się z maksymalnie 12 osób. Praca na warsztatach jest skojarzeniem dwu elementów: pracy indywidualnej (proces, który odbywa się pomiędzy spotkaniami, indywidualnie, inspirowany materiałami do każdego kroku) oraz pracy w grupie (proces grupowy, to wszystko, czego uczestnik doświadcza na cotygodniowych spotkaniach). Zatem z jednej strony każdy pracuje swoim tempem, z drugiej zaś cała grupa idzie wspólnym krokiem.

Jak długo trwa przejście 12 kroków?

Spotkania odbywają się regularnie raz w tygodniu o stałej porze i trwają 2 godziny zegarowe. Cały program trwa około 2 lata. Około, ponieważ w dużej mierze zależy to od dynamiki grupy, od tego ile czasu grupa potrzebuje poświęcić poszczególnym krokom.

Jak w pandemii wyglądały spotkania „krokowe”?

Podczas pandemii byliśmy zmuszeni przenieść się w przestrzeń wirtualną. Pracowaliśmy na Zoomie. Wymagało to dużo cierpliwości od nas wszystkich, ale daliśmy radę! I pewnie jak we wszystkim odkrywaliśmy różne oblicza pracy zdalnej: momentami było trudniej, ponieważ kontekst przekazu pozawerbalnego, doświadczanie emocji, empatyzowanie z uczestnikami przez ekran było znacznie bardziej wymagające, z drugiej zaś strony, niektórzy z uczestników cenili sobie taką formę ze względu na pewnego rodzaju „pomoc” w przełamywaniu barier. Ekran czasem był buforem i paradoksalnie pomagał w przełamaniu się oraz otwieraniu przed grupą. Niemniej jednak wszyscy tęsknimy za spotkaniami na żywo.

Program 12 Kroków nie jest programem bezpłatnym. Cena miesiąca spotkań to mniej więcej wysokość jednej wizyty u specjalisty. Co jednak, gdy jesteśmy w potrzebie, a z finansami krucho?

Program jest płatny, gdyż nie posiadamy żadnego innego finansowania. Mamy jednak w Manresie taką dewizę, że pieniądze nie mogą być przeszkodą. Zatem jesteśmy gotowi podchodzić do opłat bardzo indywidualnie. Myślę, że podobnie podchodzą do tej kwestii inne ośrodki.

Na pytania Marii Kowal odpowiedziała Alicja Kmietowicz-Synowiec