Bitwa Warszawska. Ocalenie Polski przed najazdem bolszewickim
wychowawca | 28 września 2020Konspekt lekcji historii dla klasy IV szkoły podstawowej
Temat: Bitwa Warszawska. Ocalenie Polski przed najazdem bolszewickim
Informacje wstępne: Niniejszy scenariusz jest konspektem lekcji „rozszerzającej”, która niejako rozwija część zagadnień z ogólniejszego tematu „Józef Piłsudski i niepodległa Polska”. Budując scenariusz przyjąłem założenie, iż powinien on bazować na materiałach ogólnodostępnych i być na tyle elastyczny, aby istniała możliwość jego dalszego twórczego rozwoju i poszerzania/zmiany. Dodatkowo celowo zależało mi na wykorzystaniu „tradycyjnych” pomocy naukowych – lekcja realizowana za pomocą tekstu, źródeł i przede wszystkim przy aktywnym współudziale uczniów może być równie fascynująca, co „multimedialny fajerwerk”. Wreszcie, poprzez lekcję historii, chciałem pokazać również pewien aspekt wychowawczy i patriotyczny, jaki w procesie nauczania dziejów ojczystych można bardzo wyraźnie odnaleźć w czasie wspólnej pracy z uczniami.
W trakcie całego toku lekcji praca odbywa się przy użyciu systemu „plusów”. Uczniowie dbają o kulturę dyskusji, zgłaszając się i zabierając głos po wskazaniu. Plusy otrzymają na koniec lekcji osoby pracujące w czasie zajęć (a więc kulturalnie zgłaszające się i kulturalnie wypowiadające się, niezależnie od poprawności merytorycznej odpowiedzi oraz ochotnicy do czytania i rozwiązywania zadań). W trakcie lekcji plusa można dodatkowo otrzymać za wybitną merytorycznie wypowiedź. Pięć plusów daje piątkę z aktywności (zbierane w czasie kilku lekcji). Taki system zachęca każdego ucznia do rzetelnej pracy i pokazuje mu, że każdy ma prawo się wypowiedzieć i spróbować zmierzyć z zadaniami/pytaniami.
- Cele ogólne:
– poznawcze: uczniowie dowiadują się o wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej oraz ich znaczeniu dla losów ojczyzny i świata
– kształcące: uczniowie ćwiczą umiejętność pracy z różnymi rodzajami źródeł oraz mapą
– wychowawcze: uczniowie kształtują w sobie postawę patriotyczną – szacunek dla ojczyzny i dumę z dziedzictwa narodowego oraz postaw przodków.
- Cele szczegółowe:
– uczeń pamięta:
daty: 11 XI 1918 (odzyskanie niepodległości), 1919–1921 (wojna polsko-bolszewicka), 15 VIII 1920 (kulminacja Bitwy Warszawskiej), 15 VIII każdego roku (Święto Wojska Polskiego), 15 VIII każdego roku (uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)
postaci: Józefa Piłsudskiego (Naczelnika Państwa)
– uczeń rozumie:
pojęcia: komunizm, bolszewicy, Bitwa Warszawska, Kresy Wschodnie, „Cud nad Wisłą”, kryptolog, Święto Wojska Polskiego, Grób Nieznanego Żołnierza
procesy: odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, zagrożenie komunizmem ze Wschodu, mobilizację Polaków do obrony ojczyzny, znaczenie wygrania przez polskie wojska Bitwy Warszawskiej dla losów Polski i świata, wkład polskich kryptologów w wydarzenia Bitwy Warszawskiej
– uczeń potrafi:
umieścić w czasie odrodzenie Polski po okresie zaborów, opisać ogólnie kształtowanie się Polski po I WŚ, omówić przyczyny wojny polsko-bolszewickiej, wskazać dwa główne cele najazdu bolszewickiego (zniszczenie Polski i rozprzestrzenienie rewolucji na Zachodzie), opisać walki roku 1920 ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej i jej znaczenia, połączyć wydarzenia Bitwy Warszawskiej z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
- Pomoce dydaktyczne i metody
– podręcznik [B. Olszewska, W. Surdyk-Fertsch, G. Wojciechowski, „Wczoraj i dziś. Podręcznik do historii dla klasy czwartej szkoły podstawowej”, wyd. Nowa Era, (877/1/2017)]
– atlas historyczny „[Historia Polski dla klasy IV szkoły podstawowej”, koord. Beata Chromik, wyd. Nowa Era]
– zeszyt ćwiczeń [dla serii „Wczoraj i dziś”, klasa IV – B. Olszewska, W. Surdyk-Fertsch, T. Maćkowski, wyd. Nowa Era]
– pogadanka
– praca z tekstem podręcznika
– burza mózgów
– dyskusja
– praca ze źródłem ikonograficznym
– praca z mapą
– praca pod kierunkiem.
- Tok lekcji
-
Etapy lekcji (czas orientacyjnie)
Treści
Czynności
1. Czynności techniczne (3’)
– Przywitanie, sprawdzenie listy obecności i gotowości do pracy
– Sprawdzenie czy uczniowie zrobili zadanie domowe z poprzedniej lekcji, ew. poprawienie błędów
2. Krótka odpowiedź ustna (jeden uczeń) będąca też rekapitulacją wtórną (6’)
Poprzedni temat lekcyjny („Józef Piłsudski i niepodległa Polska”)
Przykładowe pytania:
– podaj lata trwania I WŚ
– czym były Legiony Polskie
– kto dowodził I Brygadą
– co stało się z państwami zaborczymi w wyniku I WŚ
– podaj datę odzyskania przez Polskę niepodległości
– kto stanął na czele Polski bezpośrednio po I WŚ
– w jakich latach trwała walka o polskie granice
– jakie terytoria udało się Polsce odzyskać po I WŚ
3. Nawiązanie (1’)
– Przypomnienie, iż na poprzedniej lekcji rozmawialiśmy ogólnie o walce o granicę wschodnią i zaznaczenie jak ona wyglądała
4. Podręcznik – tekst i fotografia str. 118 (4’)
– Odzyskanie przez Polskę niepodległości
– Komunizm i bolszewicy w Rosji
– Zagrożenie ze Wschodu, próby ekspansji komunistów na zachód
– Uczniowie czytają tekst ze str. 118 (ochotnicy po kilka zdań na głos), nauczyciel zadaje pytania do tekstu (np. o położenie geograficzne Polski względem Rosji) i fotografii (np. o opinię uczniów)
– Nauczyciel omawia przeczytany i zobaczony materiał
5. Podręcznik – tekst i obrazek str. 119 (4’)
– Wybuch wojny polsko-bolszewickiej
– Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i wyprawa kijowska 1920
– Kontrofensywa bolszewików
– Cel bolszewików: pokonanie Polski i dalsza ekspansja na Zachód
– Wygląd polskiego wojska
– Uczniowie czytają tekst ze str. 119 (ochotnicy po kilka zdań na głos)
– Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie analizują umundurowanie polskiego żołnierza
– Pogadanka nauczyciela
– Nauczyciel podsumowuje przeczytany materiał
6. Podręcznik – ramka str. 119 (3’)
– Reakcja Polaków na najazd bolszewicki
– Sposoby mobilizacji Polaków do walki
– Uczniowie analizują tekst, zdjęcie i plakat, a następnie ochotnik odpowiada na pytanie związane z plakatem (Co symbolizuje czerwony potwór na przedstawionym plakacie)
7. Podręcznik – tekst str. 120 (5’)
– Bitwa Warszawska
– Przebieg starcia
– Praca kryptologów
– Skutki i znaczenie Bitwy Warszawskiej dla Polski i świata
– Zakończenie walk, postanowienia pokojowe
– Kresy Wschodnie
– Na początku wspólnie zastanawiamy się kto to może być kryptolog
– Uczniowie czytają tekst ze str. 120 (ochotnicy po kilka zdań na głos)
– Ochotnik czyta ciekawostkę o kryptologach
– Nauczyciel podsumowuje zdobyte wiadomości
– Uczniowie robią burzę mózgów „co by było gdyby” i zastanawiają się jak mogłyby potoczyć się losy Polski i świata w sytuacji porażki w Bitwie Warszawskiej
8. Mapa „Walka o granice Polski w latach 1918–1922”, atlas str. 27 (3’)
– Przebieg wojny polsko-bolszewickiej w czasie i przestrzeni
– Bitwa Warszawska
– Uczniowie samodzielnie analizują mapę
– Nauczyciel zadaje pytania na forum klasy ochotnikom (np. Jakim kolorem zaznaczono ruchy wojsk polskich, a jakim bolszewickich; określ najdalszy zasięg wojsk bolszewickich – jakie z tego można wysnuć wnioski; wskaż miejsca ważniejszych bitew; co na mapie oznaczają poszczególne kolory; z czego może wynikać różnica w przebiegu frontu na początku 1920 i ostatecznych granic Polski)
9. Podręcznik – obraz str 120 (3’)
– Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
– Znaczenie Bitwy Warszawskiej dla Polaków i jej opatrznościowy wymiar dla Polski
– Uczniowie analizują obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”
– Uczniowie starają się znaleźć na nim charakterystyczne elementy nawiązujące do tytułu i przypadającej 15 VIII uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
– Dyskusja podsumowująca symbolikę obrazu i znaczenie wydarzenia
10. Podręcznik – tekst str. 121 (3’)
Święto Wojska Polskiego
– Uczniowie czytają tekst ze str. 121 (ochotnicy po kilka zdań na głos)
– Nauczyciel wyjaśnia znaczenie powrotu Święta Wojska Polskiego w 1992 roku
– Uczniowie odpowiadają na pytanie (Z jakiej okazji obchodzimy Święto Wojska Polskiego)
11. Podsumowanie – rekapitulacja pierwotna (podręcznik str. 121) i notatka (8’)
Podsumowanie wiadomości
– Nauczyciel zadaje na forum klasy pytania z sekcji „Sprawdź się”
– Nauczyciel podsumowuje uzyskane odpowiedzi
– Zapis notatki na tablicy/do zeszytów
12. Podsumowanie aktywności (1’)
– Wpisanie plusów z komentarzem za co dany uczeń otrzymał plusa/plusy
13. Zadanie domowe i pożegnanie (1’)
Przedstawienie i omówienie poleceń:
– Dla wszystkich na lekcję w następnym tygodniu (zad. 1,2 str. 73 i 4,6 str. 74 w ćwiczeniach)
– Dla chętnych na plusa na lekcję w następnym tygodniu (zad. 3 str. 73 i 5,7 str. 74 w ćwiczeniach)
– Dla chętnych na ocenę na lekcję za dwa tygodnie (miniprojekt str. 121 z podręcznika)
– Pożegnanie z klasą
mgr Jakub Janik
– nauczyciel historii, Szkoła Podstawowa „Wierchy” w Krakowie