Wspólnota św. Jakuba

Wychowawca | 5 lipca 2021

Wspólnota św. Jakuba jest nową, 12-krokową wspólnotą, sięgającą swoimi korzeniami pierwotnych ideałów twórców programu 12 Kroków – Billa Willsona i Roberta Smitha, znanego jako dr Bob. Obaj stanowili zalążek wspólnoty Anonimowych Alkoholików, która zresztą początkowo miała nazywać się Wspólnotą św. Jakuba.

Wspólnota św. Jakuba – 12 Kroków dla Chrześcijan, jest wśród wspólnot 12-krokowych pewnym fenomenem, a o jej wyjątkowości przesądza kilka elementów. Pierwszym z nich – w odróżnieniu od innych anonimowych wspólnot – jest brak koncentracji na określonym, specyficznym dla danej wspólnoty problemie. Grupy 12-krokowe ogniskują swój program wokół właściwego dla danej wspólnoty uzależnienia czy problemu: AA skupia w sobie jedynie alkoholików, NA narkomanów, Anonimowi Depresanci depresantów, SA seksoholików etc. Wspólnota św. Jakuba otwarta jest na wszystkich, którzy doświadczają jakiejkolwiek słabości w swoim życiu i szukają pomocy u innych. Jest to zresztą wyraźnie wyrażone w naszej Preambule, gdzie przeczytać możemy, że „jedynym warunkiem przynależności do Wspólnoty św. Jakuba jest pragnienie przemiany własnego życia”. Dlatego odnajdują swoje miejsce tutaj nie tylko uzależnieni, lecz również dorosłe dzieci alkoholików, współuzależnieni lub po prostu ci, którzy pragną zmieniać swoje życie.

Drugim takim elementem, ukazującym naszą wspólnotę w kontraście do innych grup samopomocowych, jest jej chrześcijańska tożsamość. O ile w innych anonimowych wspólnotach podkreśla się ich areligijność oraz brak identyfikacji z jakąkolwiek religią czy wyznaniem, o tyle Wspólnota św. Jakuba jest wspólnotą katolicką, bazującą nie tylko na Programie 12 Kroków, ale przede wszystkim na Słowie Bożym i katolickiej Tradycji, z naciskiem na życie sakramentami. Nie zmienia to jednak faktu, że wspólnota otwarta jest dla wszystkich, niezależnie od wyznawanej wiary czy religii.

Obecnie we Wspólnocie św. Jakuba działa ok. 20 grup, zlokalizowanych w różnych miastach, nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Od kilku lat otwieramy również nowe wspólnoty w nowych miejscowościach. W marcu ubiegłego roku, ze względu na sytuację związaną z ograniczeniami, tj. brakiem mitingów i grup terapeutycznych, rozpoczęliśmy wdrażanie projektu online, umożliwiającego przyjście z pomocą tym wszystkim, którzy jej potrzebują, a zostali jej w wyniku pandemii pozbawieni.

W ramach projektu utworzyliśmy platformę na Discordzie, gdzie udało nam się rozwinąć szereg różnych aktywności. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż aktualnie posiadamy najszerszą w Polsce ofertę dla tych, którzy szukają grup samopomocowych i pragną integralnie się rozwijać. W naszym programie można znaleźć: trzy razy w tygodniu mitingi 12 Kroków, interaktywne wykłady i konferencje terapeutyczne, w które każdy może się aktywnie włączać. Kilka miesięcy temu uruchomiliśmy terapię grupową dla uzależnionych, współuzależnionych oraz DDA/DDD, którą prowadzą znani i cenieni terapeuci. Istnieje również możliwość indywidualnej konsultacji z terapeutą lub osobą duchowną. Oczywiście nie brakuje na naszej platformie formacji stricte chrześcijańskiej: gromadzimy się codziennie na wspólnym brewiarzu, różańcu, wspólnie modlimy się Koronką do Miłosierdzia Bożego, prowadzimy co tydzień Liturgię i skrutację Słowa Bożego oraz słuchamy konferencji dotyczących życia duchowego. Głównym celem tej formacji jest oczywiście ciągłe nawracanie się oraz integralny rozwój na wszystkich płaszczyznach naszego życia.

Jeżeli czujesz się osamotniony ze swoimi problemami, szukasz pomocy, wsparcia, rady lub po prostu poszukujesz drogi, na której będziesz mógł wzrastać w miłości Boga, bliźniego i stawać się najpiękniejszą wersją samego siebie – dołącz do nas. Wystarczy, że pobierzesz i zainstalujesz darmową aplikację Discord, założysz sobie w kilku krokach konto i dołączysz do nas za pomocą linku znajdującego się poniżej. Zachęcamy także do kontaktu telefonicznego z nami lub przez pocztę elektroniczną. Chcemy i możemy Ci pomóc.

https://discord.gg/hBFdYEPX3F

https://www.facebook.com/wspolnotaswietyjakub

www.swietyjakub12.pl

e-mail: info@swietyjakub12.pl

tel. +48 694 175 533

Tomasz Skorybanda

z wykształcenia teolog, socjoterapeuta, związany ze Wspólnotą św. Jakuba i programem TVP „Ocaleni”, na co dzień copywriter, współpracujący z katolickimi wydawnictwami