Pomoc dla niewidomych w Ngaoundaye

Wychowawca | 4 listopada 2020

Prosi o przekazanie 1% podatku na pomoc Afryce, budowę domów dla niewidomych oraz wsparcie edukacji ich dzieci (Ngaoundaye, Republika Środkowoafrykańska)

KRS: 0000415325

Twój 1% zmieni życie tych ludzi:

Paulina jest niewidomą wdową, wychowującą wnuki po śmierci swoich dwóch synów. Z najstarszymi dziećmi mieszka w pajocie (domku krytym słomą, widocznym na zdjęciu). Trójka młodszych dzieci mieszka kątem u sąsiadów. Paulina marzy o własnym domu, bardzo skromnym, ale takim, w którym mieściłaby się cała rodzina.

Daniel, niewidomy od wielu lat, wraz z żoną wychowują ośmioro dzieci. Słomiany dach ich domu przecieka, więc w porze deszczowej wszyscy kładą się spać w wilgotnych ubraniach, na mokrych matach i podłodze. Nie mają nawet koców. Jedyne ciepło to ognisko rozpalane w środku domu, które grozi poparzeniem dzieci czy pożarem. Daniel zbiera już kamienie na budowę nowego domu.

Dawid, zanim stracił wzrok, był nauczycielem w szkole. Teraz z pomocą żony prowadzi sklepił z mydłem, mlekiem, cukrem i kawą. Aby ruszyć ze sklepikiem i mieć pieniądze na zakup pierwszych partii towaru, pracował, ścinając trawę na ternie misji katolickiej w Ngaoundaye. Mieszkają w rozpadającym się domu z piątką dzieci. Dawid zakupił już teren pod budowę nowego domu.

W czasie moich odwiedzin u niewidomych rozszalała się burza – wspomina s. Eliza Michalak, zajmująca się niewidomymi oraz niepełnosprawnymi w miejscowości Ngaoundaye. – Przyszło mi ją przeczekać w takim „domku” . Siedziałam wraz z całą rodziną, skulona pod ścianą, gdzie tylko kawałek słomianego dachu zatrzymywał deszcz. Reszta dachu nie stanowiła zapory dla ulewy. Deszcz ogromnymi strumieniami wdzierał się do domu. Po chwili całą podłogę przykryła woda, zmieszana z gliną. Mama przytulała roczne dziecko, płaczące z zimna. Gdy deszcz przestał padać, ja wróciłam do domu. Mogłam zdjąć mokre ubrania i się przebrać. Oni zostali w zalanym pajocie.

Republika Środkowoafrykańska to kraj upadły, ogarnięty wojną od 2013 r. Ngaoundaye i pobliskie wioski są terenem ciągłych napaści rebeliantów. Leżą na niespokojnych terenach pogranicza. Dochodzi tu do ciągłych kradzieży krów, zatargów i przemocy. Jak podczas każdej wojny najdotkliwiej cierpią ci najbardziej bezbronni. Czyli dzieci, biedni i niewidomi. W jednej chwili mogą stracić wszystko. Ocalą tylko to, co zmieści się w tobołku zawiązanym na głowie.

Ngaoundaye leży wzdłuż rzeki Lim. Woda jest ogromnym bogactwem w Afryce, ale też niesie konkretne zagrożenie dla zdrowia. Muchy rzeczne roznoszą nicienie, czyli gatunek pasożyta, który powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Bez specjalistycznych leków, o które tutaj trudno, dorośli i dzieci tracą wzrok. Niewidomi w regionie Ngaoundaye to grupa 245 osób. Siostry pasterzanki pomagają im na różne sposoby: uczą uprawy roli, wykonywania toreb lub kapeluszy z trawy, by w ten sposób mogli zarobić na utrzymanie. Ponadto każdego roku misja opłaca szkołę dzieciom osób niewidomych. W tym roku zostało zapisanych 165 dzieci. Siostry przygotowują też dla osób niewidomych i niepełnosprawnych paczki – szczególnie żywność.

Często osoby niewidome zwracają się z prośba, by pomóc im w remoncie domów lub budowie nowego domu dla nich i ich rodziny. Mieszkają w strasznych warunkach. Kiedy odwiedzałam rodziny osób niewidomych, zobaczyłam, w jakiej nędzy przyszło im żyć – mówi s. Eliza. – Mały pajocik, zbudowany z glinianych cegieł, pokryty przeciekającym dachem ze słomy. W środku nie ma łóżka, krzeseł ani stołu. Całe wyposażenie to mata, rzucona na klepisko, służąca za posłanie dla dwójki rodziców i ich dzieci – czwórki, piątki, sześciorga….

Domy dla niewidomych

Widząc tę biedę, siostry postanowiły poszukać środków, by najbiedniejszym z niewidomych zbudować domy. Siostry chcą, by pomoc byłaby przeznaczona dla osób i rodzin, które już same zaangażowały się w organizowanie remontu domu lub wykonały jakąś część budowy. Osoby niewidome, wraz z rodzinami, są w stanie, jak pokazuje doświadczenie, same wykonać cegły lub przygotować plac pod budowę domu. Jednak to my musimy zebrać środki na cegły, blachę, deski, gwoździe. Domki będą budowane w dwóch wersjach: 5 m na 7 m (dla większej rodziny, gdzie jest np. sześcioro dzieci) i mniejsze – 5 m na 3 m (dla rodziny z mniejszą liczbą dzieci). Będą to proste konstrukcje, przykryte zwykła blachą, ale jednak dające solidne zabezpieczenie w porze deszczowej.

Tak będą wyglądać nowe domy

Wsparcie dla szkoły

Drugim zadaniem na rzecz społeczności osób niewidomych w Ngaoundaye jest wsparcie tutejszej szkoły katolickiej, w której uczą się dzieci z rodzin, będących pod opieką sióstr pasterzanek. Szkoła daje szanse na zawód: dziewczynki uczy krawiectwa, chłopcy – stolarstwa, budownictwa i mechaniki (jednoroczna nauka zawodu).

Niestety, od ponad roku w odległości 200 metrów od szkoły zainstalowała się grupa rebeliantów. Codziennie dzieci widzą kilkudziesięciu uzbrojonych bandytów. Boją się chodzić do szkoły. Rodzice i nauczyciele również bardzo się niepokoją. Potrzebne jest solidne ogrodzenie, które ochroni uczniów przed rebeliantami i kradzieżami. Z powodu obecności rebeliantów w Ngaoundaye nie ma żadnych służb porządkowych. Wszyscy uciekli (policjanci, żandarmeria) i nie ma się do kogo odwołać. Ogrodzenie da poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na zorganizowanie boiska dla dzieci. Obie inwestycje (ogrodzenie i boisko) powstaną z zebranych przez nas środków.

 

Twój 1% znaczy więcej niż myślisz. Zmieni życie niewidomych z Ngaoundaye.

POLSKA FUNDACJA DLA AFRYKI. Pomoc, która działa.

Celem Fundacji jest ochrona zdrowia mieszkańców Afryki oraz poprawa warunków ich życia. Fundacja do tej pory wsparła ponad 160 projektów charytatywnych w Afryce.

ul. Krowoderska 24/3, 31-142 Kraków, tel. 12 357 65 26 w godz. 8–16

REGON:122539954, NIP: 6762454487

KRS: 0000415325

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem ogólnym o ochronie danych osobowych (RODO) informujemy, że Polska Fundacja dla Afryki z siedzibą w Krakowie gromadzi i przetwarza dane osobowe swoich Darczyńców. Z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych można zapoznać się pod adresem internetowym: www.pomocafryce.pl/klauzula.

Polska Fundacja dla Afryki organizuje zbiórki pieniędzy na konkretne projekty, realizowane przez organizacje działające w Afryce. Zbieramy środki na jeden wybrany cel. Jeśli zbierzemy więcej środków niż na niego potrzeba, nadwyżkę przekazujemy na następną ważną społecznie zbiórkę.