Polecamy

wychowawca | 28 września 2020

Kreda Book. Jesteś najlepszym przewodnikiem swojego dziecka, Kreda Book, 2020

Inspirująca, motywująca, zapraszająca – taka jest „Kreda Book”, czyli najnowsze dzieło twórców magazynu „Kreda”, poświęconego edukacji domowej. Książka zawiera wybór najlepszych tekstów, które ukazały się w miesięczniku oraz kilka nowych, niepublikowanych. Nie jest to typowy poradnik, gdyż zdaniem autorów najlepszym przewodnikiem własnego dziecka jest jego rodzic – wystarczająco kompetentny, aby nauczyć je „podróżować” po świecie. Książka jest pięknie wydana i już okładka zachęca do niespiesznej lektury. Zdaje się mówić: daj czas. Sobie i dziecku. By w przytłaczającym je nadmiarze zajęć nigdy nie powtórzyło za Danutą Wawiłow: „Chciałbym wszystko robić wolno, ale mi nie wolno” (z wierszyka Szybko).

(mn)

Karty Grabowskiego, Tabliczka mnożenia, 2020

Jak uczyć dziecko tabliczki mnożenia? Przepytywać przy każdej okazji, przyklejać ją na lodówce, układać wierszyki… albo dobrze się bawić przy pomocy Kart Grabowskiego. To świetna pomoc dydaktyczna dla „odpornych” na tabliczkę mnożenia dzieci oraz zrezygnowanych rodziców i nauczycieli. Opracowany przez doświadczonego pedagoga zestaw zawiera talię nietypowych kart – czarne działania i czerwone wyniki – oraz książeczkę z propozycjami aż 11 gier matematycznych z rosnącym poziomem trudności. Co ciekawe, karty te po raz pierwszy wydano już w 1996 roku. Ich twórcą jest Andrzej Grabowski, matematyk i trener lekkiej atletyki. Nic dziwnego, że zamiast ślęczenia nad książką proponuje dzieciom zabawę w duchu sportowej współpracy i rywalizacji.

Stanisław Sławiński, Możesz wychowywać, Jerozolima, 2019

Dobra pozycja dla wychowawców rozerwanych między wychowaniem klasycznym a modelem partnerskim. Z jednego i drugiego autor bierze to, co najlepsze. Cenne są dla mnie rozdziały o samowychowaniu i dialogu, a w nim rozważania autora o niby-języku, w którym najważniejszą funkcją słowa nie jest przekazywanie informacji, ale wywoływanie skojarzeń i emocji. „W zależności od okoliczności i potrzeby chwili, te same słowa mogą oznaczać różne rzeczy, mogą też nie znaczyć nic” – pisze autor. Krytykuje nadmiar słów, zatem – konsekwentnie – nie przegaduje własnej książki. Wartością lektury jest budowany przez autora klimat podprowadzania dziecka do samodzielności. Polecam!

(mn)

Ks. Marek Dziewiecki, Nie ma sytuacji bez wyjścia, RTCK, 2020

Dla człowieka, który słucha Boga we wszystkim, każda historia kończy się dobrze. Jeśli nie kończy się dobrze, to znaczy, że nie jest to jeszcze koniec tej historii” – to motto i zarazem puenta kolejnej książki cenionego rekolekcjonisty i wykładowcy ks. Marka Dziewieckiego, w której historie biblijnych postaci przeplatają się z losami osób nam współczesnych. Z właściwą sobie pogodą ducha autor pokazuje, że największy ludzki dramat Pan Bóg może zmienić w dobro. To, że cierpię, nie oznacza, że jestem nieszczęśliwy. Jeśli nie tylko wierzę w Boga, ale również Go słucham, to nie ma dla mnie sytuacji bez wyjścia. „Ten, kto zawierza Bogu wszystko – wszystko zyskuje i w każdej sytuacji wygrywa”.

(mn)

Ken Robinson & Lou Aronica, Kreatywne szkoły. Oddolna rewolucja, która zmienia edukację, Element, 2015

To lektura, która zdecydowanie nie wszystkim się spodoba. Równocześnie to klasyk, bo głównym autorem jest Ken Robinson – nazwijmy go „liderem kreatywności”. Z humorem, a czasem z ironią, ale przede wszystkim cytując przełomowe badania i sypiąc przykładami, oprowadza nas po anachronicznym modelu edukacji. Bezlitośnie wytyka błędy: konserwatyzm instytucji, zbyt daleko posuniętą standaryzację nauczania, egzaminy… Pisze: „Internet jest przepełniony nagraniami płaczących nauczycieli i wściekłych rodziców (i odwrotnie)”. Oczywiście, między nimi jest uczeń. Jednak konstruktywna krytyka to tylko fragment – cała reszta to inspirujące rozwiązania, które mogą sprawić, że uczeń naprawdę stanie się podmiotem nauczania.

(mn)

Biblia Audio Kids, Osorno, 2019

Niech twoje dzieci i uczniowie usłyszą stworzenie świata, plagi egipskie, Jezusa uzdrawiającego, wypędzającego złe duchy i zmartwychwstającego. Niech usłyszą Nową Jerozolimę z apokaliptycznej wizji św. Jana… Wiara rodzi się ze słuchania, a może w tym pomóc „Biblia Audio Kids”. To zbiór 90 fragmentów Pisma Świętego w interesującej aranżacji – sugestywnej, ale nie przytłaczającej. W rolę narratorów wcielają się dzieci. Walorem kompletu są też krótkie, celne komentarze do tekstów. Zestaw składający się z trzech płyt CD/MP3 urozmaici szkolną katechezę, rodzinną modlitwę, będzie też dobrym pomysłem na prezent dla chrześniaka, nie tylko komunijny. Co ważne, „Biblia Audio Kids” nie ma zastąpić tradycyjnej lektury Pisma Świętego. Wprost przeciwnie – istnieje szansa, że bardzo do niej zachęci.

(mn)