Numer miesięcznika
01/2019 Adopcja i rodzina zastępcza
Dla pewnej grupy dzieci i młodzieży, których potrzeby nie są zaspokajane w domu rodzinnym, czyli w miejscu prawidłowego rozwoju i wychowania, potrzebna jest opieka zastępcza. Ta opieka powinna być uzupełnieniem pieczy rodzicielskiej, mając charakter tymczasowy, bo każde dziecko ma prawo do wychowywania się w rodzinie. W Polsce opieką zastępczą objęto ponad 20 tysięcy dzieci, z których tylko ok. 3% to sieroty naturalne (pozostałe to sieroty społeczne). Zdecydowana większość tych dzieci przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w domach dziecka. Mała liczba dzieci wychowuje się w rodzinach adopcyjnych, w rodzinach zastępczych, w rodzinnych domach dziecka. Rodziny adopcyjne i zastępcze negatywnie oceniają politykę finansową państwa na rzecz dzieci niepełnosprawnych.
Dom dziecka, całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza, jest nienaturalnym środowiskiem wychowawczym. W tej formie opieki trudno zapewnić dziecku przygotowanie do godnego, samodzielnego i odpowiedzialnego życia. Wychowankowie nabywają wiele negatywnych nawyków: wszystko im się należy, a sztuka przeżycia polega na lawirowaniu. W wielu krajach Europy nie funkcjonują domy dziecka, w Polsce są rozwiązaniem faworyzowanym wśród form opieki nad osieroconymi i porzuconymi dziećmi.
Pozostałe formy pieczy zastępczej – rodzina adopcyjna, rodzina zastępcza, rodzinny dom dziecka – stwarzają pogodny klimat wychowawczy, dając wiele powodów do radości i zadowolenia, lepiej zaspokajając potrzeby emocjonalne dziecka. Zdecydowanie więcej dzieci potrzebujących tej formy opieki powinno znaleźć swoje miejsce w takich rodzinach.
Przyjęcie dziecka do rodziny adopcyjnej lub zastępczej to radykalna zmiana dla dziecka i dla rodziny. Nowe prawa i obowiązki, nowe wymagania, ale generalnie efekty po obu stronach są pozytywne. Trzeba zachęcać rodziców do adopcji lub utworzenia rodziny zastępczej, zapewniając im wsparcie i pomoc ze strony opieki społecznej. Ta forma opieki nad dzieckiem przynosi dużo lepsze efekty.
dr Józef Winiarski
redaktor naczelny
Zawartość numeru:
- Janusz Rusaczyk
Rodziny adopcyjne i zastępcze - Małgorzata Giermaz
Adopcja ciężko chorych dzieci - s. M. Urszula Kłusek SAC
Kuba z VIc - Janusz Rusaczyk
Bariery. Dziecko niepełnosprawne – adopcja i rodzina zastępcza - Aleksandra Aszkiełowicz
Książka, która odrzuca wszelkie normy - Elżbieta Trojan
Rodzina zastępcza jako środowisko wychowawcze (bibliografia w wyborze) - Anna Nogal
Motywy adopcji - Ewa Michałowska-Walkiewicz
ABC adopcji - Romana Cynk
Jak żyć, żeby kochać do końca? - Danuta Bula
Szkoła kreatywności - ks. Andrzej Zwoliński
Czy za wszelką cenę? - Agnieszka Reifland
Korczakowski duch - Małgorzata Sasin
O tym, co jest ważniejsze - Małgorzata Sasin, Izabela Faleńczyk
O tym, co jest najważniejsze. Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla klasy II i III - Krzysztof Wilczewski
Misja nadziei - Małgorzata Żmijewska
Nocne nastolatek rozmowy. Scenariusz poświęcony Żołnierzom Wyklętym
Okładka: fot. Pixabay.com
Kup dostęp 30-dniowy
do e-wersji tego numeru