<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>Anna Truty, Autor w serwisie Miesięcznik Wychowawca</title>
	<atom:link href="https://wychowawca.pl/author/truty-anna/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://wychowawca.pl/author/truty-anna/</link>
	<description></description>
	<lastBuildDate>Tue, 03 Nov 2020 19:41:13 +0000</lastBuildDate>
	<language>pl-PL</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	
	<item>
		<title>Dzień Ojca – scenariusz imprezy świetlicowej  oraz spotkania rodzinnego</title>
		<link>https://wychowawca.pl/post/dzien-ojca-scenariusz-imprezy-swietlicowej-oraz-spotkania-rodzinnego/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anna Truty]]></dc:creator>
		<pubDate>Sat, 24 Oct 2020 16:17:48 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Scenariusze szkoła podstawowa - edukacja zintegrowana]]></category>
		<category><![CDATA[Dzień Ojca]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://wychowawca.pl/?post_type=post&#038;p=854</guid>

					<description><![CDATA[<p>Proces wychowawczy dziecka odbywa się w toku codziennego funkcjonowania rodziny; podczas pracy, zabawy, odpoczynku. Stwierdza się, że dobry kontakt emocjonalny z ojcem w okresie dzieciństwa i dojrzewania staje się fundamentem stabilności emocjonalnej oraz poczucia bezpieczeństwa na całe późniejsze życie. Za ten trud wychowania z miłością i do miłości podziękujmy Ojcom, organizując w świetlicy ich święto. [&#8230;]</p>
<p>Artykuł <a href="https://wychowawca.pl/post/dzien-ojca-scenariusz-imprezy-swietlicowej-oraz-spotkania-rodzinnego/">Dzień Ojca – scenariusz imprezy świetlicowej  oraz spotkania rodzinnego</a> pochodzi z serwisu <a href="https://wychowawca.pl">Miesięcznik Wychowawca</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><b>Proces wychowawczy dziecka odbywa się w toku codziennego funkcjonowania rodziny; podczas pracy, zabawy, odpoczynku. Stwierdza się, że dobry kontakt emocjonalny z ojcem w okresie dzieciństwa i dojrzewania staje się fundamentem stabilności emocjonalnej oraz poczucia bezpieczeństwa na całe późniejsze życie. Za ten trud wychowania z miłością i do miłości podziękujmy Ojcom, organizując w świetlicy ich święto.</b></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><b>Cele: </b></span><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Rozwijanie więzi rodzinnych. Kształtowanie umiejętności interpersonalnych. Wzmacnianie wzajemnej miłości. </span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><b>Przebieg imprezy:</b></span><span style="font-family: Times New Roman, serif;"> Powitanie przybyłych gości przez wychowawcę świetlicy.</span></p>
<ol>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Recytacja wiersza „</span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><span lang="pl-PL">Już na początku świata</span></span></span></span><span style="font-family: Times New Roman, serif;">”.</span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Piosenka „Sto lat”, z wykorzystaniem instrumentów muzycznych w wykonaniu dzieci. (instrumenty w domu: pokrywki, garnki, butelki itp.).</span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Wręczenie Ojcom </span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><span lang="pl-PL">kwiatów</span></span></span></span><span style="font-family: Times New Roman, serif;"> z bibuły (lub żywych).</span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Zaproszenie do udziału w konkursach:</span></p>
</li>
</ol>
<p class="western" align="justify">– <span style="font-family: Times New Roman, serif;">Rozpoznawanie własnego dziecka na podstawie zdjęcia z okresu niemowlęctwa (w domu: określenie wieku dziecka na fotografiach).</span></p>
<p class="western" align="justify">– <span style="font-family: Times New Roman, serif;">Jazda na hulajnodze na czas; pokonywanie toru przeszkód (np. jazda slalomem między pachołkami, przejazd pod rozciągniętą liną, jazda po wyznaczonym okręgu z trafieniem piłeczką kręgla stojącego centralnie w kole). W domu: zawody z dzieckiem – 1. </span><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Kładziemy monetę na stopę i próbujemy się przemieścić wzdłuż wyznaczonej linii, tak by nie spadła. Komu uda się przebyć najdłuższą trasę? 2. W postawie stojącej staramy się wrzucić jak najwięcej monet, trafiając do narysowanego na dnie garnka okręgu, o średnicy 5 cm. Wygrywa ten, kto tego dokona.</span></span></p>
<p class="western" align="justify">– „<span style="font-family: Times New Roman, serif;">Familiada” </span><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span><span style="font-family: Times New Roman, serif;"> konkurs wiedzy rodzinnej.</span></p>
<p class="western" align="justify">– <span style="font-family: Times New Roman, serif;">Zabawa integracyjna „Pakowanie walizki” (świetlica) / Kalambury (dom)</span><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">.</span></span></p>
<p class="western" align="justify">– <span style="font-family: Times New Roman, serif;">Nagrodzenie zwycięzców.</span></p>
<p class="western" align="justify">– <span style="font-family: Times New Roman, serif;">Mecz piłki nożnej z udziałem ojców (świetlica) / </span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><span lang="pl-PL">Znamy się dobrze (dom).</span></span></span></span></p>
<ol start="5">
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Zaproszenie na poczęstunek, przygotowany przez dzieci.</span></p>
</li>
<li>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">TEATRZYK: RODZICE – DZIECIOM; – świetlica: Chętne rodziny wybierają 2–3 ważne zdarzenia ze swojego życia i prezentują je innym, np. w postaci plakatu. Plakaty mogą ozdobić później świetlicę; dom: wedle instrukcji poniżej.</span></span></p>
</li>
</ol>
<p class="western"><span style="color: #000000;">„<span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><b>Już na początku świata”</b></span></span></span></p>
<p class="western"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Już na początku świata </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><br />
przy Mamie musi być Tata!</span></span></span></p>
<p class="western"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">On także patrzy wśród kwiatów<br />
na radość swoich dzieciaków.</span></span></p>
<p class="western"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Naprawi rower i wszystko…<br />
Serce bije mu blisko.</span></span></p>
<p class="western"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Dzisiaj dla Niego mamy<br />
kwiaty od nas i …Mamy!</span></span></p>
<p class="western"><span style="color: #000000;">„<span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><span lang="pl-PL"><b>Familiada” </b></span></span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">(Przed konkursem są zbierane odpowiedzi dzieci, „na żywo” odpowiadają tylko Ojcowie. W domu można poprowadzić zabawę w ten sposób, że najpierw odpowiada dziecko/dzieci, a Tato ma na uszach słuchawki z muzykę, lub jest w innym pokoju, aby nie słyszeć odpowiedzi).</span></span></p>
<ol>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Data urodzenia dziecka ……….</span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Drugie imię dziecka .………</span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Rozmiar buta ……….</span></p>
</li>
<li>
<p class="western"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Maskotka, z którą usypia dziecko ……&#8230;.</span></p>
</li>
<li>
<p class="western"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Zwierzęciem/owadem itp., którego dziecko boi się najbardziej jest …&#8230;&#8230;.</span></p>
</li>
<li>
<p class="western"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Ulubione potrawy dziecka to: …&#8230;&#8230;.</span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Imiona i nazwiska dwóch najlepszych kolegów/koleżanek z klasy dziecka &#8230;&#8230;&#8230;.</span></p>
</li>
</ol>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">9. Proszę wymienić trzy ulubione formy spędzania przez dziecko czasu wolnego &#8230;&#8230;&#8230;.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">10. Dziecko posiada talent/zdolności &#8230;&#8230;&#8230;.</span></p>
<ol start="11">
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">W przyszłości pragnie zostać &#8230;&#8230;..</span></p>
</li>
</ol>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Zabawa integracyjna na czas</span><span style="font-family: Times New Roman, serif;">: </span><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><b>„Pakowanie walizki” (dla zajęć w szkole)</b></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Instrukcja: W zabawie bierze równocześnie udział kilka rodzin 3</span><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">&#8211;</span></span><span style="font-family: Times New Roman, serif;">osobowych drużyn (tata, mama i dziecko). Każda z drużyn dostaje worek z taką samą ilością pieniędzy, w identycznych nominałach (np. 20 zł = 2*5zł, 2*2 zł, 3*1zł,10*10 gr, 20*5gr, 100*1gr). </span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Należy przygotować kilka jednakowych map lub ich kserokopie. </span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Walizki powinny mieć zbliżone wymiary.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Konkurencje nr 3, 4, 5 oraz 6, 7, 8 poszczególni członkowie zespołu wykonują równocześnie.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">Konkurencje:</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">1. Wspólne liczenie zaoszczędzonych na wakacje pieniędzy przez wszystkich członków poszczególnych drużyn. Zanotowanie obliczonej kwoty.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">2. Wspólne szukanie i zaznaczanie na mapie Polski 3 nazw miejscowości, zapisanych na kartkach, otrzymanych od prowadzącego.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">3. Nawlekanie igły i przyszywanie brakującego guzika w koszuli przez ojca.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">4. Zapinanie 2 koszul przez mamę.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">5. „Parowanie” 8 skarpet przez dziecko.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">6. Pakowanie 5 przyborów toaletowych do kosmetyczki przez ojca.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">7. Składanie koszul przez mamę.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">8. Składanie 3 podkoszulków przez dziecko.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">9. Zasuwanie walizki przez mamę i dziecko.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;">10. Dopasowywanie kluczyka do kłódki, zamykanie walizki i odniesienie jej przez ojca na wyznaczone miejsce.</span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><b>RODZINNE KALAMBURY</b></span></span></p>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Materiały: kartki, długopisy.</span></span></p>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Przebieg zabawy: Na karteczkach wypisujemy hasła dotyczące np. codziennego życia. Kolejno członkowie rodziny losują hasła i przedstawiają je za pomocą gestów, bez użycia słów. Gra może toczyć się indywidualnie lub zespołowo. Kto jako pierwszy odgadnie hasło, zatrzymuje karteczkę. Ilość zebranych karteczek decyduje o zwycięstwie. W nagrodę każdy z pozostałych uczestników mówi zwycięzcy coś miłego lub przygotowuje niespodziankę.</span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Propozycje haseł: Gotowanie zupy, obieranie ziemniaków, smażenie naleśników, wieszanie prania, szorowanie wanny, odkurzanie mieszkania, czyszczenie butów, mycie naczyń, rozkładanie zakupów, podlewanie kwiatków, wyprowadzanie psa, prasowanie koszul, wynoszenie śmieci, parowanie skarpet itp.</span></span></p>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><b>ZNAMY SIĘ DOBRZE</b></span></span></p>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Materiały: paski papieru w zależności od liczby pytań i osób w rodzinie, długopisy, kolorowe kartki dla poszczególnych członków, klej, lista zdań, koszulki foliowe, sznurek.</span></span></p>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Przebieg zabawy: W ciągu dnia, po namyśle, każda osoba z rodziny na paskach papieru drukowanymi literami uzupełnia listę niedokończonych zdań, tak by wyrażały prawdziwe uczucia. Uzupełnione paski przykleja na poziomo ułożoną kolorową kartkę, podpisuje i wkłada do koszulki. Tak wypełnione koszulki należy ułożyć w poziomie i połączyć za pomocą sznurka, przeplatając go przez dziurki. Wspólne „dzieło” wieszamy w widocznym miejscu. Pracę można ozdobić zdjęciami członków rodziny, które, wydrukowane i pocięte w formie puzzli, powtórnie zostaną złożone i naklejone.</span></span></p>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Propozycje zdań: „Marzę o…”; „Nie lubię, gdy…”; „Najbardziej boję się…”; „Denerwuję się, gdy…”; „Dumny jestem z…”; „Jest mi smutno, gdy…”; „Ogromnie cieszę się, gdy…”; „Jest mi miło, gdy…”; „Proszę Cię, abyś…”; „Tęsknię za…”; „Martwię się o…”.</span></span></p>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><b>RODZICE – DZIECIOM; TEATRZYK</b></span></span></p>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Materiały: kartki formatu A-4, kredki, kolorowy papier, klej, nożyczki, farby, ilustrowane czasopisma, kartonowe pudełko (o podstawie większej niż A-4) z wyciętym od frontu okienkiem, nieco mniejszym od formatu kartek oraz z dwoma nacięciami w jego bocznych ścianach, tak aby swobodnie można było włożyć w otwory kartkę. Na poszczególnych kartkach należy wspólnie z dziećmi przygotować dowolną techniką ilustracje obrazujące najważniejsze wydarzenia z życia rodziny (np. narodziny taty i mamy, ulubiony sposób spędzania czasu w dzieciństwie, poznanie się rodziców, zaręczyny, ślub, narodziny dzieci, Chrzest św., pierwszy dzień w przedszkolu, wspólne wycieczki, zakup zwierzątka, wakacyjna przygoda, nauka jazdy na rowerze itp.). Pudełko można postawić na stole przykrytym materiałem.</span></span></p>
<p align="justify"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Przebieg zabawy: Rodzice ukryci za tak przygotowaną sceną naprzemiennie opowiadają dziecięcej widowni historię rodziny, przesuwając kolejne kartki.</span></span></p>
<p class="western" style="text-align: left;" align="right"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><b>Anna Truty </b></span></span></p>
<p class="western" style="text-align: left;" align="right">– <span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><i>wychowawca świetlicy Szkoły Podstawowej nr 164 </i></span></span><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><i>im. bł. Franciszki Siedliskiej w Krakowie</i></span></span></p>
<p>Artykuł <a href="https://wychowawca.pl/post/dzien-ojca-scenariusz-imprezy-swietlicowej-oraz-spotkania-rodzinnego/">Dzień Ojca – scenariusz imprezy świetlicowej  oraz spotkania rodzinnego</a> pochodzi z serwisu <a href="https://wychowawca.pl">Miesięcznik Wychowawca</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Temat: „Nauczyciele – dzieciom”. Scenariusz obchodów Dnia Nauczyciela dla klas I–III</title>
		<link>https://wychowawca.pl/post/temat-nauczyciele-dzieciom-scenariusz-obchodow-dnia-nauczyciela-dla-klas-i-iii/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anna Truty]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 21 Sep 2020 10:26:01 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Scenariusze szkoła podstawowa - edukacja zintegrowana]]></category>
		<category><![CDATA[Dzień Nauczyciela]]></category>
		<category><![CDATA[scenariusz]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://wychowawca.pl/?post_type=post&#038;p=420</guid>

					<description><![CDATA[<p>„Młodzi was potrzebują…” Św. Jan Paweł II Cele: Budowanie wzajemnych, pozytywnych relacji oraz zacieśnianie więzi we wspólnocie szkolnej. Tworzenie przyjaznego klimatu w szkole. Radosne przeżywanie uroczystości. Przebieg spotkania: NAUCZYCIEL TEŻ BYŁ UCZNIEM… 1. Przygotowanie dekoracji w holu szkoły lub w innym ogólnie dostępnym miejscu – wyeksponowanie świadectw, dyplomów, nagród (np. książek, medali) zeszytów, podręczników oraz [&#8230;]</p>
<p>Artykuł <a href="https://wychowawca.pl/post/temat-nauczyciele-dzieciom-scenariusz-obchodow-dnia-nauczyciela-dla-klas-i-iii/">Temat: „Nauczyciele – dzieciom”. Scenariusz obchodów Dnia Nauczyciela dla klas I–III</a> pochodzi z serwisu <a href="https://wychowawca.pl">Miesięcznik Wychowawca</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p class="western" align="right"><span style="color: #000000;">„<span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><i>Młodzi was potrzebują…”</i></span></span></span></p>
<p class="western" align="right"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><i>Św. Jan Paweł II</i></span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><b>Cele:</b></span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Budowanie wzajemnych, pozytywnych relacji oraz zacieśnianie więzi we wspólnocie szkolnej. Tworzenie przyjaznego klimatu w szkole. Radosne przeżywanie uroczystości.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><b>Przebieg spotkania:</b></span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><i><b>NAUCZYCIEL TEŻ BYŁ UCZNIEM…</b></i></span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">1. Przygotowanie dekoracji w holu szkoły lub w innym ogólnie dostępnym miejscu </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> wyeksponowanie świadectw, dyplomów, nagród (np. książek, medali) zeszytów, podręczników oraz oznaczonych numerami zdjęć z okresu uczęszczania do szkoły podstawowej nauczycieli uczących.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">2. Konkurs dla uczniów: „Rozpoznaję naszą Panią”.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Dzieci w dogodnym dla siebie czasie mają za zadanie odgadnąć, które zdjęcie przedstawia danego nauczyciela, np. zdjęcie nr 1 </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> to p. Maria Nowak, nr 2 </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> to p. Jan Kowalski. Podpisane kartki z odpowiedziami (w ustaleniu mogą pomagać rodzice) wrzucane są do urny. Zwycięży ten, kto rozpozna na fotografiach najwięcej nauczycieli.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><i><b>NAUCZYCIEL MA PASJE…</b></i></span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">3. Prezentacja przez nauczycieli talentów, hobby, na żywo lub formie multimedialnej przed społecznością uczniowską.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><i><b>NAUCZYCIEL TEŻ SIĘ UCZY…</b></i></span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">4. Konkurs: „Mądra głowa. Ręka, noga też gotowa”.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Uczestnicy (opcjonalnie): wychowawcy kl. I</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">III, katecheta, informatyk, wychowawcy świetlicy, pedagog, logopeda, psycholog, bibliotekarz.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Drużyny: podział zawodników drogą losowania na zespoły 3</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">5-osobowe.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Materiały: kartki, długopisy, plansze z przyklejonymi liśćmi drzew różnych gatunków, kartki z zadaniem polonistycznym, matematycznym, muzycznym, plastycznym, z języka angielskiego oraz karteczki z poszczególnymi słowami wybranego wersetu z Biblii dla każdej grupy. Ponadto woreczek, kubeł oraz książki o podobnym formacie.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Prowadzący: dwoje dzieci z kl. III </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> konferansjerów oraz dwoje nauczycieli </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> koordynatorów, niebiorących udziału w rozgrywkach. Wytypowani do tej roli nauczyciele, odpowiednio wcześniej przygotowują pytania i zadania konkursowe dla uczestników oraz sprawdzają, jak polecenie zostało wykonane, a także przyznają punkty. Uczniowie </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> prezenterzy na zmianę czytają publiczności treść zadania, jak też rozdają kolejne kartki do uzupełnienia, podają woreczki itp.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><a name="_GoBack"></a> <span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Przebieg: Konferansjerzy witają Grono Pedagogiczne i zapraszają społeczność szkolną do wspólnej zabawy. Wszystkie zespoły równocześnie wykonują zadanie. Przedstawiciel grupy dzwoni dzwonkiem jako znak, że polecenie zostało już wykonane. Gdy każda grupa zakończy pracę, jury ocenia ją według kolejności zgłoszenia. Za pierwsze miejsce przyznajemy 3 pkt, za drugie 2 pkt, za trzecie 1 pkt. Jeżeli zespół pomylił się, lub wykonał zadanie niekompletnie, nie otrzymuje punktów. Po wykonaniu wszystkich poleceń sumujemy punkty i wyznaczamy zwycięzców.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Nagrody: Dzieci wręczają wszystkim uczestnikom zabawy własnoręcznie przygotowane laurki, a zwycięzcy zostają nagrodzeni gromkimi brawami.</span></span></span></p>
<ul>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Język polski </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> Proszę uzupełnić brakujące litery w wyrazach z trudnościami ortograficznymi: z…ymając się, …ipo…ondryk, p…yspo…ył, ostr……ka, g…eg……łka.</span></span></span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Matematyka </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> Proszę pisemnie dodać czterocyfrowe liczby: 4567 + 8736 + 3762.</span></span></span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Muzyka </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> Proszę uzupełnić brakujące słowa w tekście piosenki: „Ogórek wąsaty”</span></span></span></p>
</li>
</ul>
<ul>
<li style="list-style-type: none;">
<ul>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Wesoło …… w ogródku na …….. Tu ….. marchewka, tam …..</span></span></span></p>
</li>
</ul>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Religia </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> Proszę w prawidłowej kolejności ułożyć słowa wersetu z Biblii: „Kto uniży królestwie więc największy jak, ten jest to w niebieskim się dziecko”.</span></span></span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Przyroda </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> Proszę o podpisanie liści jarzębiny, grabu, buku, osiki, gruszy, na przygotowanych planszach.</span></span></span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Język angielski </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> Proszę ponumerować nazwy miesięcy w odpowiedniej kolejności: August, December, May, January, October, March, June, April, July, September, February, November.</span></span></span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Plastyka </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> Dodając barwy podstawowe, otrzymujemy barwy pochodne. Proszę napisać jaki powstanie kolor wskutek zmieszania czerwonego + żółtego, czerwonego + niebieskiego, niebieskiego + żółtego.</span></span></span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Wychowanie fizyczne</span></span></span></p>
<ul>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Zadanie nr 1 </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> Proszę, aby każdy z Państwa z wyznaczonej linii wykonał jeden rzut woreczkiem do kubła. Sumujemy liczbę celnych rzutów i przyznajemy punkty dla trzech zespołów z największą liczbą trafień (3 pkt za pierwsze miejsce, 2 pkt za drugie i 1 pkt za trzecie miejsce).</span></span></span></p>
</li>
<li>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Zadanie nr 2 </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> Proszę, aby Państwo w swoich grupach ustawili się w szeregu. Ostatnia osoba podaje książkę poprzedniej osobie itd., osoba stojąca jako pierwsza z otrzymanych książek układa wieżę. Ten zespół, który jako pierwszy wykona zadanie (wieża nie może się przewrócić), jest najwyżej punktowany (otrzymuje odpowiednio 3, 2, lub 1 punkt).</span></span></span></p>
</li>
</ul>
</li>
</ul>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><i><b>NAUCZYCIEL TEŻ LUBI SIĘ BAWIĆ</b></i></span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">5. Zawody w „Dwa ognie”.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Drużyny: mieszane, dzieci wraz z nauczycielami, 4</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">5-osobowe. Funkcję „kapitanów” </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> zbijających pełnią nauczyciele.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Przybory: piłka miękka z gąbki/gumowa.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Czas: 10 min.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Zwycięża drużyna, która w określonym czasie zbiła więcej przeciwników.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">6. Zawody: „Rzuty karne”.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Przybory: piłka miękka, bramka.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Drużyny: mieszane, np. z każdej klasy 1</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">2 reprezentantów plus 2 nauczycieli. W roli bramkarza </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> nauczyciel. Każdy z uczestników wykonuje po 2</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">3 strzały. Sumujemy celne strzały i w ten sposób wyznaczamy zwycięską drużynę.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><i><b>NAUCZYCIEL POTRAFI DZIELIĆ SIĘ</b></i></span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">7. Bezgotówkowa loteria fantowa.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Fanty na loterię o drobnej, podobnej wartości, pochodzą od ofiarodawców </span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">–</span></span></span><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"> nauczycieli uczących w szkole. Wszystkie losy wygrywają. Na każde dziecko przypada jeden los.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">8. Małe co nieco u Kubusia Puchatka, czyli smaczny poczęstunek na zakończenie.</span></span></span></p>
<p class="western" align="justify"><span style="color: #000000;"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;">Nauczyciele zapraszają dzieci na poczęstunek. Słodki kącik zostaje przyozdobiony maskotką lub plakatem z Kubusiem Puchatkiem. Na stolikach znajdują się owoce, ciasteczka, babeczki, popcorn, smoothie, woda, lemoniada.</span></span></span></p>
<p class="western" align="right"><span style="font-family: Times New Roman, serif;"><span style="font-size: medium;"><b>Anna Truty</b></span></span></p>
<p>Artykuł <a href="https://wychowawca.pl/post/temat-nauczyciele-dzieciom-scenariusz-obchodow-dnia-nauczyciela-dla-klas-i-iii/">Temat: „Nauczyciele – dzieciom”. Scenariusz obchodów Dnia Nauczyciela dla klas I–III</a> pochodzi z serwisu <a href="https://wychowawca.pl">Miesięcznik Wychowawca</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
