
Ojciec ma niezbywalne prawo do opieki, wychowania i kształcenia dzieci. Wypełnianie tych ojcowskich powinności jest niezbędne dla harmonijnego rozwoju dziecka. Ojcowska obecność, miłość, autorytet, odpowiedzialność, zainteresowanie sprawami dziecka ma istotne znaczenia dla jego rozwoju. Relacje ojciec – syn, ojciec – córka pozwalają odkryć swoją osobowość, odmienność płci i ról pełnionych w życiu.
Ojciec winien wspomagać rozwój każdej osoby w rodzinie, wprowadzać w świat wartości materialnych i duchowych, wyznaczać obowiązki i uczyć ich spełniania, przestrzegać przed zagrożeniami i niebezpieczeństwami, stwarzać warunki do usamodzielnienia się w życiu. Ważne jest zaspokajanie potrzeb materialnych dzieci i rodziny, ale zabieganie o coraz lepsze warunki życia nie może prowadzić do nieobecności ojca w domu, niewypełniania ojcowskiego powołania.
Trudno być dobrym człowiekiem, bardzo trudno być dobrym mężem, najtrudniej być dobrym ojcem' (Norm Wakefield). Dobry tato to przecież nie tylko taki, który po prostu jest. Jednak wielu dzisiejszym mężczyznom trudno jest odnaleźć się w tej roli. I nawet, jeśli mężczyzna chce spełnić się jako dobry ojciec, to nierzadko nie wie, jak to zrobić. Tymczasem mężczyzna swoją stanowczością, konsekwencją i siłą ma pomóc matce w trudzie wychowywania dzieci, aby weszły w dorosłe życie z bagażem dobrych przeżyć i wspomnień. Jeśli nie może to być ojciec, niech będzie dziadek, wujek, ktoś z rodziny. Dziecko wychowane jedynie w kobiecym świecie nie pozna wszystkich aspektów człowieczeństwa.
Czytaj dalej →