Iwona Kępa
Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy V–VI szkoły podstawowej
Temat: Wokół tajemnicy mojego początku
Treści:
Przebieg i higiena ciąży.
Rozwój człowieka od zapłodnienia do porodu.
Cele:
- kształtowanie pozytywnego stosunku do macierzyństwa,
- uświadomienie, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia,
- ukazanie piękna wewnątrzmacicznego rozwoju człowieka,
- budzenie szacunku dla ludzkiego życia.
Przewidywane osiągnięcia ucznia:
- uświadomi sobie moc tkwiącą w zdolności do przekazywania życia,
- utwierdzi się w przekonaniu, że życie ludzkie zaczyna na się od poczęcia,
- zrozumie konieczność otaczania szacunkiem każdej kobiety w ciąży.
Środki dydaktyczne:
Napisy ilustrujące wykład, plansza – żeński układ rozrodczy, karty pracy dla każdego ucznia, film „Od poczęcia – dziecko” (dostępny na: www.pro-life.pl/filmy) lub „Cud miłości”, Wyd. Hagi, zdjęcia, albumy, wydawnictwa ilustrowane o rozwoju prenatalnym człowieka.
Przebieg zajęć:
I Pogadanka wstępna.
- Kiedy się urodziłeś?
- Czy to był pierwszy dzień twojego życia?
- Od kiedy jesteś? Co lub kto sprawił, że mogłeś zaistnieć?
II Część zasadnicza.
- Wykład ilustrowany planszami, zdjęciami, albumami.
Ciąża rozpoczyna się w momencie poczęcia dziecka, czyli w chwili połączenia się komórek rozrodczych męskiej i żeńskiej. Dokonało się to wewnątrz ciała kobiety, w jajowodzie.
W tym momencie dzięki mężowi żona stała się matką. Dzięki żonie mąż stał się ojcem. Stali się twoimi rodzicami. Zapraszam was teraz w podróż do przeszłości. Wsiądziemy w wehikuł czasu i odbędziemy podróż do swojego początku.
Oto zaistniałeś!
Twoja mama jest w ciąży (dawniej mówiono: „w stanie błogosławionym”, „jest brzemienna”). Organizm mamy zmienia się w taki sposób, że staje się dla ciebie na 9 miesięcy całym światem.
9 miesięcy = 38 tygodni = 266 dni
W tym czasie mama będzie dla ciebie słońcem, powietrzem, wodą, pokarmem, całym niezastąpionym środowiskiem życia. To dzięki niej żyjesz.
Masz już określoną PŁEĆ, KOLOR OCZU, WŁOSÓW, BUDOWĘ CIAŁA, GRUPĘ KRWI i wiele innych cech. Dziedziczysz nie tylko cechy rodziców, ale również cechy dziadków, pradziadków.
Zaczynasz rosnąć. Pierwsza komórka dzieli się na 2, 2 dzielą się na 4, itd.
1 2 4 8 16 32…
W czasie 266 dni ciąży z jednej komórki powstaje organizm zbudowany z ponad 200 milionów różnorodnych komórek o wysokim stopniu specjalizacji.
Czas na pierwszą podróż!
Przenosisz się do macicy.
Masz już siedem dni. Zamieszkałeś w doskonale przygotowanym dla ciebie mieszkaniu – macicy. Rozpoczyna się tworzenie poszczególnych organów.
21. dzień – zaczyna bić Twoje serce.
W 4. tygodniu – rozwija się układ nerwowy, kostny, mięśniowy, rozrodczy.
W 6. tygodniu kształtują się twarz, ręce i nogi.
W dalszym ciągu następuje bardzo szybki wzrost i rozwój, ale nie powstają już nowe organy. Teraz musisz już tylko rosnąć i nabrać dojrzałości, aby wybrać się w kolejną podróż.
W 4-5. miesiącu zaczynasz się ruszać na tyle intensywnie, że mama to czuje.
Ssiesz polec, połykasz i wypluwasz wody płodowe.
Słyszysz głosy z zewnątrz. Rozpoznajesz głos mamy i taty.
Wreszcie po około 266 dniach, dotychczasowe mieszkanie staje się za ciasne i niewystarczające. Ruszasz w dalszą drogę. Dokonujesz największej zmiany w Twoim życiu. Opuszczasz ciało mamy, gdzie rosłeś i nabierałeś kształtów.
Rodzi się człowiek!
Rozpoczynasz zupełnie nowy etap w swoim życiu. Będziesz się nadal rozwijał i rósł, ale już nigdy tak intensywnie jak dotąd. Masa ciała od poczęcia do narodzin powiększyła się 10 –11 milionów razy w czasie zaledwie 9 miesięcy. Teraz masz około 3-4 kg. Przez następne 10 lat masa twojego ciała zwiększy się zaledwie 7-8 razy.
A kiedy już dorośniesz i założysz własną rodzinę, taką samą podróż odbędą twoje dzieci, później wnuki, prawnuki itd.
Uwaga!
Wykład powinien być prowadzony w żywym tempie. W trakcie mówienia nauczyciel prezentuje kolejne zdjęcia dziecka z okresu prenatalnego. Oprócz tego w trakcie opowiadania prowadzący podaje uczniom do oglądania ilustracje, albumy, w których mogą zobaczyć rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Nauczyciel powinien tak poprowadzić zajęcia, aby uczniowie przeżyli to, jak swoją osobistą przygodę.
- Projekcja filmu „Od poczęcia – dziecko” lub „Cud miłości”.
- Praca indywidualna – uzupełnianie kart pracy: „Rozwój dziecka w łonie matki” w: Wędrując ku dorosłości – ćwiczenia, red. T. Król, Rubikon, Kraków 2014, s. 42.
III Pogadanka podsumowująca.
Swobodne dłuższe wypowiedzi uczniów na temat zajęć. Czego nowego się nauczyli? Co ich najbardziej zaciekawiło? Co zadziwiło?
Literatura:
- R. Jędrzejewska-Wróbel, W. Fijałkowski, Oto jestem! Gdańsk 1998.
- B. Jessel, Radość narodzin. Warszawa 1990.
- L. Nilsson, Rodzi się dziecko. Warszawa 1995.
- L. Nilsson, Życie przed narodzeniem. Warszawa 1995.
- „Fakty Życia”, seria I, Gdańsk 1998.
- „Służba Życiu”, XI/1999.
- „Służba Życiu”, VII-VIII/1999.
- D. Kornas-Biela, Wokół początku życia ludzkiego. Warszawa 1993.
- Człowiek od początku, (album), WAM, Kraków 1999.
- W. E. Papis, Busola życia. Ćwiczenia dla młodzieży i rodziców. Warszawa 1998.