Magdalena Kozłowska, Halina Jóźwiak
Konspekt dla klas I–III szkoły podstawowej
Temat: Skąd się wziąłem
Cele:
- umiejętność określenia swoich cech: jaki jestem? Jak wyglądam?,
- umiejętność porównywania się z innymi,
- zrozumienie, że rozwijam się i rosnę,
- zrozumienie i uświadomienie o początku życia człowieka,
- umiejętność określenia siebie w dowolnym okresie swojego dotychczasowego życia,
- umiejętność szukania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Metody i formy:
pogadanka, rozmowa z gościem – zaproszoną mamą, prace plastyczne, film, „burza mózgów”
Materiały:
wizytówki dla każdego dziecka, reguły wypracowane przez klasę (plansza), lusterka – większe, zdjęcia z okresu niemowlęcego, kolorowe paski (5 kolorów), kartki A-4, kredki, papier pakowy, flamastry, nagrania i ilustracje z publikacji Williego Breinholsta: „Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat” lub film „Halo! Jestem tutaj!”, kolorowe kółka.
Czas: 90 min.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
- powitanie, zapoznanie z celem i regułami pracy,
- przedstawienie się / wizytówki,
- napisz swoje imię (tak jak lubisz),
- napisz trzy rzeczy, które najbardziej lubisz w swoim wyglądzie zewnętrznym.
Zadanie I – Postrzegamy siebie
Praca indywidualna.
Polecenie:
- przyjrzyj się sobie (oglądanie siebie w lusterku)
- czy zawsze taki byłeś/ taka byłaś, jak widzisz siebie dzisiaj?
- jak się zmieniamy i dlaczego?
Zadanie II – Jaki byłem/Jaka byłam?
Praca grupowa (dzieci dobierają się w grupy wg kolorów pasków, które rozdał prowadzący).
Polecenie:
- przyjrzyjcie się przyniesionym przez was zdjęciom, kogo tam widzicie? Czy rozpoznajecie siebie, swoich kolegów, koleżanki?
- praca zbiorowa (dzieci siedzą w kręgu, na środku leżą ubranka z okresu, gdy byli mali, dużo mniejsi).
Polecenie:
- niech każde z was przymierzy coś, co wam się podoba (dzieci przymierzają ubranka).
Zadanie III – A ja rosnę…
Praca indywidualna (dzieci otrzymują kartki i kredki).
Polecenie:
- narysuj i napisz jak wyglądałeś/-aś, gdy byłeś malutki/byłaś malutka.
Praca grupowa:
Polecenie:
- dobierzcie się w grupy (odliczanie) i podzielcie się owocami swojej pracy.
Zadanie IV – „Gdzie są moje korzenie” – burza mózgów
Praca zbiorowa (dzieci siadają w kręgu):
- wiemy, że rośniemy, zmieniamy się, ale tak naprawdę, to skąd się wzięliśmy na tym świecie?
- co ty wiesz? Co mówią inni o tym?
Zadanie V – Skąd się wziąłem/wzięłam?
Praca zbiorowa
Polecenie:
– posłuchajcie, co pewien młody człowiek chce nam powiedzieć o swoim przyjściu na świat (nagrania i ilustracje z książeczki Williego Breinholsta „Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat” lub emisja filmu „Halo! Jestem tutaj!”.
Zadanie VI – Zabawa ruchowa
Praca zbiorowa
Polecenie:
- chodzimy na czworakach… a teraz w postawie stojącej (zmiany),
- jak było łatwiej, szybciej?
Zadanie VII – Mam rodziców
Praca zbiorowa (krąg)
Polecenie:
- posłuchajcie teraz naszego gościa – mamy, która opowie nam o swojej radości z tego, że jest mamą i odpowie na wasze pytania.
Konkluzja:
- Co było dzisiaj nowym odkryciem dla ciebie?
- Czy było coś, co sprawiło ci trudność?
- Dlaczego się cieszyłeś, kiedy było najwięcej radości?
Ewaluacja końcowa:
- Jak się teraz czujesz? Określ swój stan przy pomocy koloru. Dzieci zabierają wg uznania kolorowe kółka i dzielą się ze wszystkimi swoim wyborem.