Ludmiła Prusko
Konspekt zajęć z WdŻ w kl. II szk. ponadgimnazjalnych
Temat: Macierzyństwo i ojcostwo
Cele:
Uczeń potrafi:
- zdefiniować, czym jest ojcostwo i macierzyństwo,
- scharakteryzować prawidłową postawę matki i ojca wobec dzieci,
- określić skutki oddziaływań poszczególnych postaw na psychikę dziecka.
Metody i formy:
pogadanka, „mówiąca ściana”, metoda „zdań niedokończonych”, „śniegowa kula”, rozmowa kierowana, „poker kryterialny”
Środki dydaktyczne:
arkusze papieru, mazaki, karteczki, kartoniki z postawami rodzicielskimi prawidłowymi i nieprawidłowymi
Czas: 90 minut.
Przebieg zajęć:
- Zabawa na „dobry początek” Grupa siedzi w kręgu, osoba prowadząca mówi do osoby siedzącej obok „ostatnio osiągnęłam sukces w…” (5 min.)
- Rozmowa nt.: Co rozumiecie przez słowo osiągnąć sukces?. Gdzie można osiągnąć sukces?… (4 min.)
- Jeżeli w czasie wypowiedzi uczniów pojawiło się stwierdzenie, że sukces można osiągnąć w rodzinie, gdy dobrze pełni się rolę matki, ojca, to ta wypowiedź stanie się stwierdzeniem, że sukcesem może być dobre wypełnianie ról rodzicielskich. (2 min.)
- Nauczyciel prosi uczniów, aby dopisali własne zdanie na rozwieszonych arkuszach papieru –”mówiąca ściana”: Ojcostwo to specyficzna funkcja mężczyzny, polega na:……….. Macierzyństwo to specyficzna funkcja kobiety, polega na…………… Prawidłowa postawa rodzicielska polega na……………. Nieprawidłowa postawa rodzicielska polega na…………. (10 min)
- Głośne odczytanie z „mówiącej ściany” wypowiedzi młodzieży. (4 min.)
- Podsumowanie „mówiącej ściany”. (5 min.)
- Prowadzący dzieli klasę na 4 grupy; grupy nieparzyste próbują ustalić definicję ojcostwa, a grupy parzyste macierzyństwa. Po kilku minutach grupy łączą się i ustalają wspólnie definicje macierzyństwa i ojcostwa. Odczytanie definicji przez jedną osobę z grupy. (10 min.)
- Rozmowa nt.: Czy rodzimy się z umiejętnością bycia matką i bycia ojcem? (5 min.)
- Podzielenie klasy na dwie grupy: młodzież odlicza „mama”, „tato”. Ojcowie tworzą jedną grupę, a mamy drugą. Grupy zagrają w „poker kryterialny”. Polega on na tym, że na planszy należy przykleić karteczki tak, aby spełniały warunek: w centrum planszy powinny znaleźć się prawidłowe postawy rodzicielskie, a dalej od środka postawy mniej pozytywne, a nawet negatywne. Jedna grupa określa prawidłową postawę ojcowską a druga prawidłową postawę matczyną. (15 min.)
- Rozmowa nt. wykonanego zadania. (5 min.)
- Nauczyciel wiesza planszę, na której są wypisane przeszkody, które uniemożliwiają rozwój prawidłowych postaw rodzicielskich, np.: Brak czasu. Brak kwalifikacji. Brak chęci. Konflikty małżeńskie. Krótka rozmowa na temat „przeszkód”. Młodzież podchodzi do tablicy i oznacza kreską trudności, które najczęściej obserwuje. Po podliczeniu głosów – podsumowanie. (5 min.)
- Pogadanka: W jakim stopniu negatywne postawy rodzicielskie wpływają na zaburzenia emocjonalno-społeczne dziecka? (10 min.)
- Uczniowie dziękują na karteczkach swoim rodzicom za to, co już od nich otrzymali: Dziękuję Ci, mamo, za…. Dziękuję Ci, tato, za…. Przyklejenie podziękowań na arkuszu papieru i głośne odczytanie. (10 min.)